Results 1 to 3 of 3

Thread: Klavye sorunu

Senior Member

Klavye sorunu

bilgisayarı yeni windows 10 formatladım klavye dili türkçe seçili fakat oyunda ı harfi yazmıyor şapkalı y yazıyor değişik harfler çıkıyor bir türlü düzeltemedim başına böyle bişey gelip çözen var mıdır yardımcı olabilecek?(windows 10 single language ingilizce kullanıyorum)

Senior Member SADOLATTE's Avatar
    o oyunla ilgili bir sıkıntı kardeşim. birkaç ay önce ı ş gibi harfler yazılırken güruhu Türk olan bir topluluğa niye bunu yaptılar anlamıyorum. hatta ben amerika merkezli ve oyuncu kitlesinin belki de %0,1ini Türklerin oluşturduğu oyunlarda bile ı ş ğ gibi harfleri sorunsuzca yazabiliyorum.

Mod Team Lead ScORp_LiON's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    Karus
    Selam,

Bu durumun oyunla bir ilgisi yoktur. Nasıl düzelteceğimiz konusunu kısaca anlatayım. Yaşadığınız sorunu muhtemelen oyundayken alt+shift kısayol tuşlarına aynı anda basarak dili değiştirmenizden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunu düzeltmenin ve bir daha bu sorunu yaşamamanın bir kaç yolu vardır.

En kolayı yine alt+shift tuşuna basarak dili yeniden TUR yapmaktır. Olmadıysa ayarlar kısmındaki zaman ve dil kısmındaki dil kısmında bulunan bütün mevcut kullanım alanlarını Türkçe seçmektir. Dil ekle kısmında Türkçe harici dili silerek yine bu sorunu düzeltebilirsiniz.

Diğer dil default olarak seçiliyse ve kaldırılmıyorsa,

Regedit yazarak "HKEY_USERS" yolunu izleyin oradan "Keyboard Layout"a tıklayın ve "Preload" dizinine gelin. Oradaki 1 yazan değeri silin ve varsayılan değere klavyenin Türkçe olması için etrafındaki tırnak işaretlerini silerek " 0000041f " değerini girin ve sisteminizi yeniden başlatın. Böylece default diliniz Türkçe olur ve sorununuz çözülür.
    Last edited by ScORp_LiON; 07-23-2021 at 02:22 AM.
    Herhangi bir sebeple Cheat Reports konuları veya kanıt içerikleri resmi forum, farklı forum sayfaları ve diğer platformlarda ya da 3. kişilerle paylaşılması yasaktır. Bu kurala uymayan forum ve discord hesapları süresiz olarak kapatılır, oyun hesapları GM inisiyatifine göre cezalandırılabilir.