Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
    Junior Member

Küfür, hakaret olmadan oyun oynamak mümkün mü ?

Yıllardır oynamıyordum, geçen sene hesap açtım oynamadım. Bir ay kadar önce oynayayım dedim.

Guilde girdik, jr yap kutu gelir iyidir dediler. 70 level olunca girilebiliyormuş diye gördüm girdim... Girmez olaydım 70 olmayı geçtim süper eşyaların olmadan girmek yasak birilerine göre. Jr nedir çok bilmeden girdiğim için de öğrenene kadar yediğim küfürler de cabası. Neyse yasaksa 70 level ki şimdi 73 olan char ile jr girmek, girmem sorun değil. Hevesli değilim önüne gelenin küfretmesine. Ya yüksek levellileri benle aynı parti yapmayın. Ya mmr getirin. Bir kulağımın arkası kaldı yakındır oraya dair de küfür hakaret alırım, jr girersem.

Sonra bdw niye yapmıyorsun dediler. Girdiğim gibi chatcha sordu. Cevaplayayım chatça aradan çıksın derken kaç saniyede oldu anlamadım partiden atıldım. Ne oldu derken partiye aldılar zaten bdw de yenilmeye ramak kala, bir kişi eksik olunca hızlı oldu. Bir küfür furyası da oradan yedik.

Knight online oynayınca bu küfür standart paket olarak mı geliyor ? Yıllardır oynamıyorum yeni yeni şeyler gelmiş. Her yeni bu neymiş dediğimde küfür ve hakaret dışında bir şey görmedim. Oyunda bu standar paketse hiç vakit kaybetmeden bırakayım oyunu. Yok bu standart paket değilse şikayet etmeye kalksam 10 dakikada bir foruma girip şikayet açmam gerekir...

Senior Member
    Bence oyundaki GB kombinasyonu insanlarda ayrıca stres yapıyor. Bir de buna Türk insanının argo kültürü de eklenince ortaya absürt hakaretler çıkabiliyor. Lazım olmadığı sürece bu Pandemi/ Ramazan ayı içerisinde pm blocklu gezmenizi tavsiye ederim
    Last edited by NativeBrutal; 04-14-2021 at 02:28 PM.

Moderator DizzyMask's Avatar
    Nickname
    DizzyMask
    Class
    KO -> Priest
    Server
    KO -> Vega
    Race
    El-Morad
    Merhabalar,

JR etkinliğinin giriş sınırı 70 Lv ve her 70 lv karakter bu etkinlikten faydalanabilir, tabi içeride karakterinin üzerine düşen tüm görevleri yerine getirmesi gerekli. Eşyalarınız zayıf diye düşük Lv'siniz diye size küfür hakaret eden oyuncuları basit bir şekilde ekran görüntüsü alarak forumun cheat reports bölümüne bildirirseniz gerekli işlemler yapılır.

Senior Member
    Nickname
    IYOLDAS
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    CUMHURiYET
    Server
    KO -> Olympia
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by salmandar View Post
    Yıllardır oynamıyordum, geçen sene hesap açtım oynamadım. Bir ay kadar önce oynayayım dedim.

Guilde girdik, jr yap kutu gelir iyidir dediler. 70 level olunca girilebiliyormuş diye gördüm girdim... Girmez olaydım 70 olmayı geçtim süper eşyaların olmadan girmek yasak birilerine göre. Jr nedir çok bilmeden girdiğim için de öğrenene kadar yediğim küfürler de cabası. Neyse yasaksa 70 level ki şimdi 73 olan char ile jr girmek, girmem sorun değil. Hevesli değilim önüne gelenin küfretmesine. Ya yüksek levellileri benle aynı parti yapmayın. Ya mmr getirin. Bir kulağımın arkası kaldı yakındır oraya dair de küfür hakaret alırım, jr girersem.

Sonra bdw niye yapmıyorsun dediler. Girdiğim gibi chatcha sordu. Cevaplayayım chatça aradan çıksın derken kaç saniyede oldu anlamadım partiden atıldım. Ne oldu derken partiye aldılar zaten bdw de yenilmeye ramak kala, bir kişi eksik olunca hızlı oldu. Bir küfür furyası da oradan yedik.

Knight online oynayınca bu küfür standart paket olarak mı geliyor ? Yıllardır oynamıyorum yeni yeni şeyler gelmiş. Her yeni bu neymiş dediğimde küfür ve hakaret dışında bir şey görmedim. Oyunda bu standar paketse hiç vakit kaybetmeden bırakayım oyunu. Yok bu standart paket değilse şikayet etmeye kalksam 10 dakikada bir foruma girip şikayet açmam gerekir...
    Evet Bu standart bir paket değil ve şikayet etmeye kalkıyorum ben sürekli bazen 1 gün kscler arasından şikayet edeceğim kscyi bulup videosu felan filanı derken 30 gün switch cekerim 5 günü böyle ziyan olur. Bu konudaki yaptırımlarım artması gerekiyor bir kere şirazeyi kaydırmış bir oyuncunun, ağır küfürlerden bahsediyorum. Direk olarak hesabının kapatılması şart. Kıymetli insanları kaybede kaybede oyunda malesef sadece küfrederek oynayan bir kitle kaldı, kalıyor, olmadı kalacak. Bu konu benim acıyan yaram resmen pm blocklu gezmekte işe yaramaz emin olabilirsin. all chatten rahatsız ederler onu geçtim adamı blocklasan görmeyeyim diye emin ol biri gelir sana sorar ne diyorla bu senin hakkında diye açmak zorunda kalırsın bloğu ki yazdıklarını görüp ksc alıp şikayet edebilesin. Bu sistemde bazı sıkıntılar var ama çözüm üretmeme sebeplerini anlamış değilim, küfür ağır bir karakter kusrudur, öyle 3 gün 5 gün mutelik birşey değildir.Cezası minumum 3 gün hesap kapatılması, ve zindan olmalıdır. Bedeli ağır olmazsa işte böyle yeni başlayan sayılı oyuncuyuda kaybederiz...

Senior Member
    Yine şeker insanlar doluşmuş. Bu oyun 20 senedir var. 2021 yılında kimse gelip jr ne çok bilmiyorum falan yapmasın. Bilmiyorsan öğreneceksin 3 tane youtube videosu izlesen zaten anlarsın olayı. He 70 levelde girilmesi zaten oyun yönetiminin suçu o ayrı. 70 level priest girecek toplu heal olmayacak cc olmayacak bütün parti 2 tane adamın yüzünden kaybedecek sonra biz de "Yaaa olur tabi sen öğren diye kaybederiz hiç sorun değil sabahın köründe kalkmışız falan senden değerli mi?" diyeceğiz. Alacağı da black green gem falan. O işleri geçeceksiniz. Ben kimse sana küfür etti diye haklı demiyorum ama biraz da iğneyi kendine batıracaksın.

Junior Member
    Quote Originally Posted by IcntknkscI View Post
    Yine şeker insanlar doluşmuş. Bu oyun 20 senedir var. 2021 yılında kimse gelip jr ne çok bilmiyorum falan yapmasın. Bilmiyorsan öğreneceksin 3 tane youtube videosu izlesen zaten anlarsın olayı. He 70 levelde girilmesi zaten oyun yönetiminin suçu o ayrı. 70 level priest girecek toplu heal olmayacak cc olmayacak bütün parti 2 tane adamın yüzünden kaybedecek sonra biz de "Yaaa olur tabi sen öğren diye kaybederiz hiç sorun değil sabahın köründe kalkmışız falan senden değerli mi?" diyeceğiz. Alacağı da black green gem falan. O işleri geçeceksiniz. Ben kimse sana küfür etti diye haklı demiyorum ama biraz da iğneyi kendine batıracaksın.
    Senede yaklaşık 3 oyun değiştiriyorum. Her oyunu videoları izleye izleye oynasam işin içinden çıkamam. Oyunların kendi sistemini düzgün tutmaları gerekir. BDW için sadece oraya tıklamam yetiyorsa tıklarım. Bir çok oyun lig sistemi kurar başka şey yapar. Sadece oraya tıklamak ile olmaz. Tıkladığında kendin gibi acemiler ile karşılaşırsın. "Siz" çok usta oyuncular kendi dünyanızda güzel güzel eğleniyorsunuz anlıyorum da... Yılın kaç olduğu youtube videoları beni çok ilgilendirmiyor. Burada gemi imal etmiyoruz, bina inşa etmiyoruz oyun oynuyoruz. Yok bu oyun değilse araştırma yaparak gelmek gerekiyorsa, bu eğlence değil başka bir şey oluyor. Amacımız eğlenmekse kasamam o kadar, gideyim araştırayım edeyim diye. Her oyun basitleştiremeye giderken bende aynı şeyi söylerim bu durumda. 20 senedir bu oyun bir türlü oyuncu dostu olamadı mı ki biz oyuncular birbirimizi yiyoruz ?

Senior Member
    Nickname
    IYOLDAS
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    CUMHURiYET
    Server
    KO -> Olympia
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by IcntknkscI View Post
    -Malesef şeker bir insan değilim. Keşke olabilsem.

-Jr'ye hiç 80 lwl altı veya ortalama altı itemli bir karakterle girmedim, zaten oynadığım karakter 83 level reb8, tamamen emektir kendim kastım satın almada değildir.Fakat bu demek değildir ki 70 level oyuna yeni başlamış birisi bu oyunun kurallarınca koşulları sağladığı bir etkinliğe katılmasın.
    Sizin bu anlayışınız yüzünden oyuna yeni oyuncu girmiyor. Giren geri kaçıyor oyunu bitiriyorsunuz bunu anlayın artık. Günümüz mmorpg oyunları arasında grafik ve kapsam itibari ile oynadığımız oyun maalesefki biraz geride. Evet 20 yıllık oyundur ama böyle giderse 25 yıl sonra final yapacağız. Böyle olsun istemiyorum. Sizde istemeyin. Yeni başlayanlara teşvik gerekli bakınız öncesinde trade edilemeyen görevlerle gelen silahlar yoktu olanlarda etkisizdi oyun yapımcısı bu konunun farkında ama biz oyuncular farkında olmak istemiyoruz. Oyundaki kitle sınırlı yeni oyuncu kazanamıyoruz. Bu oyunun ayakta kalabilmesi için yeni oyuncu gerekli.

Senior Member
    Nickname
    IYOLDAS
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    CUMHURiYET
    Server
    KO -> Olympia
    Race
    El-Morad
    Yılın kaç olduğu youtube videoları beni çok ilgilendirmiyor. Burada gemi imal etmiyoruz, bina inşa etmiyoruz oyun oynuyoruz. Yok bu oyun değilse araştırma yaparak gelmek gerekiyorsa, bu eğlence değil başka bir şey oluyor. ....20 senedir bu oyun bir türlü oyuncu dostu olamadı mı ki biz oyuncular birbirimizi yiyoruz ?
    -İlgilendirmeli. İlgilenirseniz sizde çok keyif alacaksınız.
    -Biz oyuncular birbirimizi yemeyelim diye grup gücü ve potansiyel kabiliyetinin kinetiğe dönüşmesi gereken bir etkinlikte biraz bilgi sahibi olmak için çabalamak gerekiyor emin olun biraz kendinize birşeyler katmak için vakit ayırırsanız sizde çok keyif alacaksınız.

Ama oyunda bir kanser kitle mevcut bununda çözümü olmalı birileri birşeyler yapmalı. İnanın burası Kore kadar veri gizliliği ve güvenliği üzerine tecrübeli bir altyapıya sahip olsa derdimki bizdede T.C. Vatandaşlık numarası ile kayıt olunabilsin bu oyuna ama onu yapsalar bu seferde güvenliği sağlamak mümkün olmayabilir. Bu sebeple teklif dahi edilemez bir madde gibi geliyor.
    İnsanlar klavye delikanlısı malesef birilerini aşağılamak ve stres atmak için oynuyorlar bu oyunu. Oyun kültürüne sahip oyuncu sayımız gün geçtikçe azalıyor.

Ben oyunda şuna şahit oldum adam günün stresini atabilmek için akşam eve geldiğinde oyuna girip bilerine küfür edip çıkıyor. Bunu bir şekilde önlemek gerekiyor.

Oyuna üniversitede bir kız arkadaşımızı başlattık, 81 lwl oldu, hadi gel jr girelim dedim. Jr ne bilmiyor. E öğrenmesi için girmek şart anlattık ettik, tıkladık beraber denk geldik şansımıza iyimi. Aynı ptde bir ben bi o görünce insanlar bırakın sadece arkadaşıma küfretmeyi banada küfrettiler 2 charla girdiğimi düşünerek. Sonuç ? Tabiki oyunu bıraktı.

Bu ay krallık yarışına dahil oldum, başka oyunlardan bir çok arkadaşımı oyuna çektim. Benim yaşadığım sorunları boşver, arkadaşlarım neler yaşadıysa oyunu bırakmaları bir yana itemlerini bana verdiler devrim bu oyunu acilen bırak hevesini aldıysan çık dediler. Böyle bir oyuncu kitlesi yok diye. İlgilenilmesi gereken ciddi meseleler var bu oyunu maddi gelir kaynağı olarak gören bir kitle var acilen bu kitlenin engellenmesi gerekiyor yoksa ilerlememiz mümkün olmayabilir.

Senior Member
    Arkadaş olaya yabancı Guild diyor mesela. Yabancı olabilir , yeni keşfetmiş olabilir. Ama Türk insanındaki küfür etme ihtiyacını değiştirecek bir sistem yapmak baya zor.

Üstün full 9 olsun yine küfür ediyorlar. Hafta sonu 2 kişi pk ile JR almaya çalışıp, alamadık. 9 chitin setli , 9 raptorlu adama o itemler bende olsa kazandırırdım diye 2 kişi küfür etti. Küfür edenlerin birinin elinde old mytril staff , diğerinde +7 iron impact var Adam haliyle alt f4 attı, bende arkasına alt f4 attım. Oturup black gemi beklediler.

Hiç saat 18-19 civarı Daily Dark fragment görevi yaptınız mı? 7-8 party 1 mob'a vuruyor. 1 party son vuruşu yapıp görevi yapıyor. O 1 party'de kim var kim yok bilmeden Shouttan 10 kişi küfür ediyor son vuruş yapanlara küfür ediyor

Pazarcıların X fiyata sattığı itemin aynısını pazara X-1m fiyata koyduğun için 5 pazarcı sana küfür ediyor.

Slot sahibi olduğu zanneden adamların olduğu yere gidip slotu elinden alırsan küfür ediyor.

CZ'de adam kesiyorsun pm geliyor. Okunmadığını bildiği halde sayfa sayfa pm geliyor. Tahmin etmek zor değil kesin küfür ediyordur.

Boş vakitte stat dönüp 2-3 draki anca yapıyorum. Draki yerinde beklerken daha ne diye giriyon reb karakterin var doymadınız mı sizin yüzünüzden sıra bekliyoruz diye küfür ediliyor.

Yayın yapan adam öldüğü için yayın sırasında sesli olarak onu kesenlere küfür ediyor.

Gem kırıyorsun üst üste 2 tane iyi drop alınca götürdün bilmem ne bilmem ne diye küfür geliyor

Örnekler saymakla bitmez.

-Şahıslara , ailelere küfürlerin '' Nedenine bakılmaksızın '' GM insiyatifi ile cezalandırılması gerek. Ceza mute olarak olmamalı. Pazarcı küfür ediyorsa 3 gün pazar kuramasın, Slot kavgasıysa 3 gün drop alamasın , JR'de ediliyorsa 3 gün JR giremesin gibi cezalar ve karaktere değil account'a ceza verilsin. Diğer sunucularıda kapsasın.
    Last edited by BlackMbaku; 04-14-2021 at 02:20 PM.

Senior Member
    Nickname
    LadyC/Strum
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    BegForMercy
    Server
    KO -> Rosetta
    Race
    El-Morad
    Senede yaklaşık 3 oyun değiştiriyorum. Her oyunu videoları izleye izleye oynasam işin içinden çıkamam.
    Bizim Milletimiz bir eşyayı satın aldığında ne olursa olsun montajlanabilir mobilyasından elektronik eşyasına kadar önce kutuyu açar , sonra sağını solunu kurcalar işin içinden tamamen çıkamazsa kullanma kılavuzuna bakmayı akıl eder.

Oyun sektöründe de böyle olduğu için senede 3 oyun değiştiren bu iyi niyetli arkadaş gibi kimse araştırmadan direk balıklama oyuna dalarak oyun içinde öğrenirim diye düşünse de bizim insanımızın eğitim seviyesinden (üniversiye vs kastetmiyorum ) , noktalama işaretleri yerine her lafın sonuna bir .... koyma aksiyonu içinde olduklarından bizim memleketimizde ne küfür kesilir nede bir şey değişir .

Herkes birbirine saygı göstermedikçe hiç bir şey değişmez.

Arkadaşın haklı olduğu tek nokta şu lvl 70 başlangıç sınırı olan bir aktiviteye lvl 83/10 adamlarla aynı partye denk gelip aktivitenin kaybedilmesi adaletsiz party dağılımdan kaynaklı. bunu da oyuncular çözemez. oyuyun yapımcısı ve yayıncısı çözmeli.

Onlar bunu çözmedikçe oyuncular birbirine küfür etmekten , şikayet etmekten öteye geçemezler...