Results 1 to 7 of 7

Question (Oneri) Otomatik Cezalandırılma hk.

Merhaba,

Benim böyle bir önerim olacaktı; bilmem nasıl karşılarsınız. Macro ve koxp kullanan oyuncuların otomatik olarak -%100 doğruluk oranıyla- tespit edilebileceğini düşünüyorum. Bu önerimi de tamamen insan ve program davranışlarının farkına dayanarak yapıyorum. Birkaç örnekle açıklamama izin verin:

- 20ms aralıklarla "z-1" macro'sunu ayarlamış bir okçu (A kişisi); ve eliyle "z-1" şeklinde oynayan ikinci bir okçu (B kişisi) düşünelim.
    + İnsan yaratılışı gereği aynı hareketi aynı hızda tekrarlayamayan bir canlıdır. Dolayısıyla B kişisi ne kadar hızlı olursa olsun ilk atışında -örnek olarak- 20ms sürede yeteneğini uygulamışsa ikinci atışında 21ms sürede uygulayacaktır.
    + Diyelim ki B oyuncusu çok deneyimli bir oyuncu olsun; ve artık bu oyuncu tuşlara basma -ve dolayısıyla canavar öldürme- konusunda çok iyi olsun. Bu oyuncu bu hareketi ne kadar tekrarlayabilir? 5 kere, 10 kere, 20 kere... Eninde sonunda insan gözünün yorulması ve dikkatin dağılması sebepleriyle bu oyuncu 20ms'den daha uzun veya daha kısa bir sürede bu işlemi gerçekleştirecektir. Dolayısıyla bu oyuncu kesin olarak program kullanmıyor diyebiliriz.

- Koxp kullanan bir okçu düşünelim (A kişisi); ve bu okçu -örnek olarak- 3'lü 5'li kombo olarak tabir edilen komboyu kusursuz bir şekilde -program yardımıyla- yapıyor olsun.
    + Bu örnek de yine ilk örneğimdeki insan davranışlarından tespit edilebilecek bir örnektir. Kişi sürekli -hiç sektirmeden- aynı hızda bu komboyu yapamaz; burada oyuncunun yeteneğini sorgulamıyorum insanın yorulma özelliklerine atıfta bulunuyorum. Dolayısıyla yine bir desen (pattern) log'lar tarafından tespit edilecektir. Dolayısıyla bu kişinin bir program kullandığı kesin bir şekilde tespit edilecektir.

- Koxp veya macro kullanan (A kişisi) bir oyuncuyu düşünelim; ve kullandığı program o kadar gelişmiş olsun ki belli aralıklarla "rastgele" olarak canavar tespit, skill kullanma gibi özelliklerin süresini değiştirebilsin.
    + Böyle bir durumda yine bir pattern yakalayabiliriz:mesela 4 kere 20ms'de attack yaptıktan sonraki 4 saniye 23ms'de attack yapar. Ama genele baktığımızda bu davranış sürekli 4 saniyede değişmektedir; ve her değiştiğinde 4 saniye boyunca aynı hızda attack yapmaktadır.

- Uç bir durum olarak "rastgele" sürelerde "rastgele" davranışlar sergileyen bir oyuncu düşünelim.
    + Bu tespit edilmesi en zor hile tipidir. Böyle bir durumda yine bütüne bakabiliriz. Bilgisayar yazılımlarında kesin bir rastgelelik (true randomeness) mümkün olan bir kavram değildir. Dolayısıyla bütünde yine bir desen yakalanacaktır.

Benim kişisel önerilerim bu şekilde. Teknik ekibinizin ve oyun içi (GM) ekibinizin değerlendirmesine sunuyorum.
    Diğer oyuncuların da bu önerilerim hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.
    Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Konudaki karakter sayısı fazla olduğu için tamamını yazamadım. Aşağıda devamı mevcuttur:

- Olayı daha da abartalım ve "true randomeness" durumunun başarıldığını düşünelim.
    + Bu olay şu anki bilgilerimizle yazılım vasıtasıyla başarılamamaktadır. Fakat atmosferik gürültü (atmospheric noise), veya fiziksel olaylar kaynak alınarak kesin rastgeleliğe ulaşılabilmektedir. Diyelim ki bu teknolojilerle internette rastgele sayı ürettiğini iddia eden sitelerden veri çekerek çalışan bir koxp veya macro yapıldı; bu durum da bir "tuzak" ile belirlenebilir. Bir kişinin aynı slot'ta saatlerce canavar öldürdüğü bir durumda orada tuzak bir kukla (dummy) çıkarılır. Koxp veya macro programı bu tuzağı da canavar olarak algılayıp saldıracaktır ve asla ölmeyen bir kuklaya sürekli damage uygulayacaktır. Bilgisayarın başında olup elle oynayan bir oyuncu bu kuklaya vurmaktan kaçınabilecekken program ile afk olan bir oyuncu bu tuzağa düşecektir. Bir oyuncu belli bir sayının üzerinde bu kuklaya vurursa -bu kişinin bilgisayar başında olmadığı kanaatine kesin olarak kapılıp- bilgisayar başında olmayan bu kişinin program kullandığı %100 doğrulukla tespit edilmiş olacaktır. Bu kukla da bir süre sonra -vuran olmadığı takdirde- oyundan silinebilir (captcha mantığı). Genie kullanıp program kullanmayan birisinin bu kuklaya vurması -zaten genie ile attack hızımızın sabit olmasından dolayı- yine kolayca ayırt edilebilir ve haksız bir ceza önlenebilir.

Mgamenin k.o yönetiminin başına sen geçmelisin önerilerin gayet güzel ama hiç bir zaman gerçekleşmez mgame yetersiz bir şirket bence

Senior Member
    Çok iyi.
    Burada başka bir soru sorayım.
    Peki şu lanet slayt zımbırtısını nasıl önlersin ?
    Slayttan kurtulmamız için ne yapılması lazım gelir ?

Senior Member
    Yalnızca kukla olayıyla bile genie altı makro olayının önüne geçilebilir. Makro açan adam z skill yapıyor seri, mob seçme olayı yok herşeye vuruyor. Slotlarda Rastgele zamanlarda sabit kukla çıkacak ve 2 dakika boyunca kuklaya atak yaparsan elveda diyeceksin bu kadar basit aslında. Arkadaşı tebrik ederim önerilerinden dolayı ama malesef yapılmayacaktır.

Quote Originally Posted by mms_R2ZBEe46 View Post
    Mgamenin k.o yönetiminin başına sen geçmelisin önerilerin gayet güzel ama hiç bir zaman gerçekleşmez mgame yetersiz bir şirket bence
    Kibar yorumunuz için çok teşekkür ederim. Mgame'in bu konudaki düşüncesi ve teknik özellikleri de önemli tabii ki. Fakat içlerini bilmediğim için teknik açıdan yorum yapmam sağlıklı olmaz.

Quote Originally Posted by esteban7855 View Post
    Çok iyi.
    Burada başka bir soru sorayım.
    Peki şu lanet slayt zımbırtısını nasıl önlersin ?
    Slayttan kurtulmamız için ne yapılması lazım gelir ?
    Kibar yorumunuz için çok teşekkür ederim. slayt olayını tam bilmiyorum. Okçuların kayarak skill atması olayını mı kastediyorsunuz?

Quote Originally Posted by erdicosk View Post
    Yalnızca kukla olayıyla bile genie altı makro olayının önüne geçilebilir. Makro açan adam z skill yapıyor seri, mob seçme olayı yok herşeye vuruyor. Slotlarda Rastgele zamanlarda sabit kukla çıkacak ve 2 dakika boyunca kuklaya atak yaparsan elveda diyeceksin bu kadar basit aslında. Arkadaşı tebrik ederim önerilerinden dolayı ama malesef yapılmayacaktır.
    Kibar yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet doğru söylüyorsunuz bu tek başına yeterli olabilecek gibi duruyordur. En azından komplike olayları çözebilir. Tek sıkıntı kuklanın arkasında çıkan bir canavarı seçen legal oyuncunun yanlışlıkla kuklaya vurması olabilir. Ama burada da -cezanın değerlendirilmesi konusunda- kuklayı seçmiş olma zorunluluğu getirilebilir. Bu kukla olayı sadece afk macroları çözecektir. Dolayısıyla diğer ms cinsindeki önerilerimin de aslına bakarsanız çok başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Senior Member enezx's Avatar
    öneri çok mantıklı hatta yapılamaz bir şey değil, hem makro hem koxp üzerine büyük bir darbe olacaktır çünkü hiç kimse aynı milisaniyeler içerisinde bir işlemi tekrar tekrar edemez
    what we know is a drop, what we don't know is an ocean.