Results 1 to 6 of 6
    Senior Member

Açık Artırma İçin İyileştirme

Açık artırma sistemi geldi ancak gelen sistem ne iteme değerinde fiyat verdiriyor ne de oyuncuya itemi tam değerinde alma şansı tanıyor. Alabileceğiniz en ucuz fiyattan almak için müzayedenin son dakikalarında npc'nin başına beklemelisiniz. Bu sebeple itemlere gerçek değeri de verilmiyor ve bazı itemler değerinden ucuza gidiyor.

Şu anki sistemin yerine iki teklifle çalışan bir sistem getirilebilir. Sistem oyuncunun teklifini alacak ve daha yüksek bir teklif yoksa açık artırmayı o oyuncu kazanmakta olacak. Ancak sistemde görünen ve oyuncunun en son ödeyeceği fiyat, iteme ikinci en yüksek verilen fiyat olacak. Böylece herkes iteme vermek istediği en yüksek fiyatı gönül rahatlığıyla teklif edebilecek.

Örnek olarak A oyuncusu 200m ile başlayan bir iteme 250m teklif verdi. Müzayedeyi A oyuncusu kazanmakta, item için ödenecek fiyat 200m. Daha sonra B oyuncusu 230m teklif verdi. Müzayedeyi hala A oyuncusu kazanmakta ama item için ödenecek fiyat 230m oldu. Eğer bu şekilde müzayede sonlanırsa A oyuncusu itemi 230m'den alacak. Diyelim ki müzayede sonlanmadan bir C oyuncusu 280m teklif verdi ve daha başka teklif veren olmadı. İtemi C oyuncusu 250m'e alacak.

Bu sistem ne teklif vereni yüksek teklif verdiği için cezalandırıyor ne de item için son dakika beklenip ufak bir artırmayla düşük fiyattan item almaya müsade ediyor. İtemlerin gerçek fiyatına gitmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.

Söylediğim sistemin bir ismi varmış: vickrey auction. Vickrey müzayedesi yani. Ekonomi nobeli sahibi birisi tarafından geliştirilmiş görünüşe göre.

https://corporatefinanceinstitute.co...ckrey-auction/

Bu sitede sistemi tartışmış. Site ingizlice ama anlamayanlar chrome ile çevirebilir sanırım.
    Last edited by platpp; 10-21-2020 at 05:12 PM.

Senior Member enezx's Avatar
    Bir eşyanın gerçek fiyatını sizce alıcısı belirlemez mi? Piyasada 1gb olan eşya müzayede heyecanıyla 5gb'ye de satılabilir. Anlattığınız sistemi bir kaç kez okudum ama çok mantıksız buldum.

Bana göre bu sistemdeki tek iyileştirme satın alınan eşyaların trade edilemez yapılması gerektiğidir. Pazarcılar yerine oyuncular ihtiyacı olan takılar için yarışmalı. Ama malesef oyundan ne kadar çok gb silinirse o kadar iyi mantığıyla ilerlendiği için şuan böyle devam edecektir.
    what we know is a drop, what we don't know is an ocean.

Senior Member
    Söylediğim sistemde ürünlerin şu anki sistemden ucuza satılması ancak serverdaki başka kimsenin yeterli fiyat teklif vermemesiyle mümkün. Diğer oyuncular da ikinci teklif gelmeden iteme daha fazla para vermeleri gerekmediğini bildiğinden iteme vermek istedikleri teklifi zaten verirler. İtem en adil fiyatından satılır.

İtemlerin daha ucuzdan satılması asıl şu anki sistemde kimsenin erkenden itemin değerini vermemesi ve son dakikalar başında olmamasıyla mümkün oluyor. Oyuncular istediği zaman istediği kadar fiyat verip yine de belki en son verecekleri fiyattan ucuza alma şansına sahip değiller. Bu bazı durumlarda oyuncuların, biraz daha ucuza alma umuduyla aslında vereceğinden düşük fiyat vermesine yol açıyor.

Şu anki sistemde itemin daha yüksek fiyata satılmasının tek yolu, tek bir oyuncunun itemi kesin almak için hiç riske girmeden yüksek bir fiyat vermesiyle mümkün. Ancak serverda başka kimse bu fiyatı vermeye razı değilken oyuncuya sırf itemi kaçırmak istemiyor ve son dakika ilgilenemiyor diye en yüksek fiyattan item satılması bir nevi scam (aldatmaca) oluyor. Bunun yerine itemi almak isteyen oyuncunun, serverdaki diğer herkesin vermeye razı olduğu en yüksek fiyattan itemi alması çok daha adil.
    Last edited by platpp; 10-21-2020 at 08:27 AM.

Senior Member Cem_'s Avatar
    Race
    Karus
    Quote Originally Posted by platpp View Post

Örnek olarak A oyuncusu 200m ile başlayan bir iteme 250m teklif verdi. Müzayedeyi A oyuncusu kazanmakta, item için ödenecek fiyat 200m. Daha sonra B oyuncusu 230m teklif verdi. Müzayedeyi hala A oyuncusu kazanmakta ama item için ödenecek fiyat 230m oldu. Eğer bu şekilde müzayede sonlanırsa A oyuncusu itemi 230m'den alacak. Diyelim ki müzayede sonlanmadan bir C oyuncusu 280m teklif verdi ve daha başka teklif veren olmadı. İtemi C oyuncusu 250m'e alacak.
    Bahsettiğin örnek müzayede (mezat) sisteminin yapısına ters düşen bir durum.

Müzayede yapılmadan önce ürünler teşhir edilip bir başlangıç fiyatı verilir. Müzayedeye başlanma anında ürüne talip olanlar başlangıç fiyatının üstüne ekleme yaparlar. Müzayedeyi yöneten şahış her verilen tekliften sonra üzerine bir ekleme yaparak yeni talipleri bekler.
    Örneğin;
    -10m başlangıç sonrası elinde tokmakla duran rapçi gibi hızlı konuşabilen yönetici abimiz "11 veren var mı?" der
    -Bir başka talip 11 verirse yine elinde tokmakla duran mezat yöneticisi abimiz "12 veren var mı?" der

Bu döngü mezat için belirlenen süre (online mezatlarda) bitene kadar ya da ürün için artık daha fazla yüksek fiyat veren kalmayana kadar sürer.

Bunun ile alakalı bir çok video mevcut. Asırlardır süre gelen sistemde ürünlerede bölgelere göre değişiklikler olabiliyor.

Bahsettiğin sistemin gelebileceğini pek sanmıyorum.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Cem_ View Post
    Bahsettiğin örnek müzayede (mezat) sisteminin yapısına ters düşen bir durum.

Müzayede yapılmadan önce ürünler teşhir edilip bir başlangıç fiyatı verilir. Müzayedeye başlanma anında ürüne talip olanlar başlangıç fiyatının üstüne ekleme yaparlar. Müzayedeyi yöneten şahış her verilen tekliften sonra üzerine bir ekleme yaparak yeni talipleri bekler.
    Örneğin;
    -10m başlangıç sonrası elinde tokmakla duran rapçi gibi hızlı konuşabilen yönetici abimiz "11 veren var mı?" der
    -Bir başka talip 11 verirse yine elinde tokmakla duran mezat yöneticisi abimiz "12 veren var mı?" der

Bu döngü mezat için belirlenen süre (online mezatlarda) bitene kadar ya da ürün için artık daha fazla yüksek fiyat veren kalmayana kadar sürer.

Bunun ile alakalı bir çok video mevcut. Asırlardır süre gelen sistemde ürünlerede bölgelere göre değişiklikler olabiliyor.

Bahsettiğin sistemin gelebileceğini pek sanmıyorum.
    Aslına bakarsan bahsettiğim sistemi kendim düşünmedim. Oynadığım bir oyunda vardı ve mükemmel işliyordu. Hani gelebileceğini sanmıyorum müzayedeler hep böyle olagelmiştir diyorsun ya, dediğin doğru değil.

Senin dediğin canlı müzayede 2 dakikada biten bir şey. Burada iki sebepten güzel işlemiyor o. Birincisi 24 saatlik bir müzayedede dediğin gibi tekrar tekrar artırmak ve başkasına vermemek için son 2 dakika online olman lazım. İkincisi sen artırmak istiyorum hala dediğin halde müzayedenin süresi uzamıyor, artırmaya devam etsen de tam belirlenen saatte müzayede bitiyor. Dolayısıyla alıcı için en karlı şey fiyat yükseltmeden son 2 dakikada bir tık üstünü veirp itemi kapmak oluyor. Müzayede ile yapılmak istenen şey bu olamaz. Ya hiç kimsenin vermek istemediği bir fiyatı ver ve al ya da kapan götürsüne dönüyor çünkü iş.

Söylediğim sistemin kaynağını buldum ve ilk mesajıma ekledim.
    Last edited by platpp; 10-21-2020 at 05:14 PM.

Senior Member
    Bugün ölü fiyattan aldığım akara's iron neck +1 ksc'si ile güncellemek istiyorum konuyu. Son saniye inanılmaz bir yetenekle(!) 1m yukarı teklif vererek 1402m'e aldım. Vickrey müzayede sistemi olsaydı ben zaten en az 1550m teklif verirdim. Beklemenin bir anlamı olmadığından bir başkası da muhtemelen daha yükseğe teklif verirdi. Dolayısıyla 1550m'e, benim gibi pazarda satacak birine değil de daha çok isteyen birine giderdi. Bilmeyenler için, vega'da düz iron neck +0 650m.

Last edited by platpp; 11-10-2020 at 08:19 PM.