Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24
    Senior Member akoml's Avatar
    Class
    KO -> Mage
    Race
    Karus
    Oyunun %85'lik kadar bir oranının Türk olduğunu düşünürsek, 5 TL gibi bir rakamdan kur sabitlemesi sağlanabilir. Yapılacak dönemsel PUS indirimleri sadece stokçu tayfaya yaramaktadır.

Bu cevaplar karşısında yüzde 90 Türk oyuncu olduğuna inanmıyorum.
    Kraldan çok kralcı bizimkiler. Fiziki malzeme ile sanal şeyi aynı kefeye koymayın.

Ayrıca bırakın iyileştirme yapmasınlar da " ya biz bırakalım yada oyun komple onların olsun".

Quote Originally Posted by ErcumentYontar06 View Post
    müşterisinin %95'inin türk olması hiçbir şeyi değiştirmez beyler. şunu bi anlayamadınız gitti. dolar rezerv paradır, tüm rezerv paraların 3 de 2'sini oluşturur. biraz ekonomi araştırın. adamların ürettikleri çamaşır ipi değil, her ne kadar nostalji olsa da mmorpg bir oyun.
    Bütçesi milyar dolarları aşan ve dünya'da en çok aktif aboneye sahip mmorpg oyununu yöneten şirket(isim vermek problem olabilir diye vermedim) bölgelere özel fiyatlandırma yapıyor. Mesela Rus oyuncusu çok olduğu için ve rublenin de dolar karşısında değeri düşük olduğu için bu insanların para birimine göre fiyatlandırma yapılıyor ki ruslar da oyunu oynayabilsin ve sizin mantığınıza göre bu şirket ruslara bedava oyun oynatıyor öyle mi ? Avrupa için 13 euro, Amerika için 13 dolar fiyat belirleyen bu şirket Ruslar için fiyatı 549 ruble yapmış yani güncel kurla yaklaşık 54 tl yapıyor. Mesela aynı şirket Türklere bu imkanı yıllardır sağlamıyor, neden ? çünkü o oyunu oynayan Türk sayısı çok çok az, aynı kolaylığı sağlarsa zarar edeceği için Türkiye'ye Avrupa fiyatı çekiyorlar. Cümleyi toparlamak gerekirse; mgame'in bu oyuna pek fazla yatırım yapmadığını sanırım herkes kabul ediyordur, giderleri yukarıda bahsettiğim şirket kadar olmayan mgame çok kolay bir şekilde döviz kurunu sabitleyebilir aksi halde oyunun neredeyse tamamını oluşturan Türk oyuncuların bir çoğunu kaybedecek.
    Saygılar.
    Happiness is only real when shared.

İlginç şeyler.
    Last edited by Acir; 08-10-2020 at 05:49 PM. Reason: Kimsenin kalbini kırmak istemediğimden sildim

Senior Member
    Quote Originally Posted by ScORp_LiON View Post
    Bu konu hakkında forumda çok fazla konuştuk. Dolar 2 lira olduğunda da konuştuk, 7 lirayı aştı hâlâ konuşuyoruz ve ekonomi bu şekilde gittiği sürece daha çok konuşuruz gibime geliyor. Kur sabitleme deniliyor, kimisi 3 lira diyordu kimisi 4 lira diyordu kaç liraya sabitleyeceksin? Eğer firma ilk zamanlar 3 liraya sabitleseydi makas yine açılacaktı. 4 lira yapsaydı yine makas açılacaktı. 7 liraya sabitlese yarın 10 lira olmayacağının garantisi yok.

Oyunu kimin oynadığının önemi yok, parayı kime ödediğinin önemi var. Güney Koreli firma elbetteki dolar üzerinden çalışacaktır. Şu anda ne yazık ki Tl para birimini hangi ülkenin para birimine çevirirsek çevirelim ortaya çok kötü bir tablo çıkıyor. Sabit kur seçeneğinin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum yerine kalıcı paket halinde indirimli pus eşyaları gelse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Elbette bunlar benim şahsi fikrimdir.
    bence her kelimesi çok doğru ve haklı. Kesinlikle kalıcı pus için bi paket veya indirim olmalı. Doların yarın yine artmayacağının garantisi yok.

Senior Member
    Dolar rezerv parada birader. Pus sanal birşey. İyi niyetli olduktan sonra herşeye çözüm olur. Gm ler bile türk. Maaşları sanki dolarlamı veriliyor. Kazan kazan oldukça herşey çözülür. Yeterki empati yapılsın. Bindiği dalı kesiyor ntt. Dolara endexli oldukça herkes 50 tl lik kc alımına sabitler bu şekilde. Kendimden örnek vereyim. Kc fiyat arttıkça aylık kc yi azaltıyorum. Eminim birçok kişi aynı davranıyordur.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Salim View Post
    Dolar rezerv parada birader. Pus sanal birşey. İyi niyetli olduktan sonra herşeye çözüm olur. Gm ler bile türk. Maaşları sanki dolarlamı veriliyor. Kazan kazan oldukça herşey çözülür. Yeterki empati yapılsın. Bindiği dalı kesiyor ntt. Dolara endexli oldukça herkes 50 tl lik kc alımına sabitler bu şekilde. Kendimden örnek vereyim. Kc fiyat arttıkça aylık kc yi azaltıyorum. Eminim birçok kişi aynı davranıyordur.
    Çok doğru, eskiden kanat+pathos+bahamut+tatto iken şuan pathos+bahamut düşürdüm. Böyle artarsa sadece pathos kalacak bide parası olmayan oynamasın yorumları görüyorum. Full itemlerle wormla mı pk atacaksınız?

Senior Member
    Quote Originally Posted by ScORp_LiON View Post
    Bu konu hakkında forumda çok fazla konuştuk. Dolar 2 lira olduğunda da konuştuk, 7 lirayı aştı hâlâ konuşuyoruz ve ekonomi bu şekilde gittiği sürece daha çok konuşuruz gibime geliyor. Kur sabitleme deniliyor, kimisi 3 lira diyordu kimisi 4 lira diyordu kaç liraya sabitleyeceksin? Eğer firma ilk zamanlar 3 liraya sabitleseydi makas yine açılacaktı. 4 lira yapsaydı yine makas açılacaktı. 7 liraya sabitlese yarın 10 lira olmayacağının garantisi yok.

Oyunu kimin oynadığının önemi yok, parayı kime ödediğinin önemi var. Güney Koreli firma elbetteki dolar üzerinden çalışacaktır. Şu anda ne yazık ki Tl para birimini hangi ülkenin para birimine çevirirsek çevirelim ortaya çok kötü bir tablo çıkıyor. Sabit kur seçeneğinin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum yerine kalıcı paket halinde indirimli pus eşyaları gelse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Elbette bunlar benim şahsi fikrimdir.
    Evet arkadaşlar NTTGAME, Mgame isterse oyun içi marketi(pusu) ülkelere göre özel fiyat listesi yapabilir.

Bunu da kanıtlayarak göstericem.

Kaynak donanımhaber, başlık: EA Access Steam resmen geliyor: Türkiye'ye müthiş fiyat

Biliyorsunuz ki EA kısa süre önce oyunlarını Steam platformun da yayınladı ve şimdi de EA Access yayınlama kararı aldı ve çok çılgın bir ülke fiyatlandırması yaparak oyun gündemine ses getirdi (EA yapabiliyorsa oyun kitlesi yüzde 90 üzeri Türk olan bir oyunda NTTGAME bunu mgame yaptırabilir ve sürümden kazanabilir)

Şu resimde gördüğünüz ve daha fazla oyunu aylık 12₺ yıllık 65₺ erişip oynayabiliceksiniz.

USKO da bir karakteri full pus oynamak için aylık minimum 500₺ civarı Ödemeniz gerekiyor minimum.
    Gerisini siz düşünüp karar verin.

Kaynak 2: Steam platformun da yine popüler olan oyunlardan biri Warframe adlı oyunda oyun içi para birimi olan platium yine ülkelere göre fiyatlandırılmış, diğer ülkelerle fiyatlar karşılaştırılınca Türkiye deki oyuncular daha cazip fiyata oyun içi para birimini(Cash) almış oluyor.
    Bu dediğim oyunda Steam de en cok oynanan ilk 5 bazen ilk 10 oyunlar arasında gerisini siz düşünün.

Junior Member
    Kur sabitlemekle olmaz bencede pus eşyaları %50 indirim gelmeliki rahat alalım.

Aslında satın almayarak problem pek ala çözülebilir lakin biri birine 300 HP üstünlük sağlamak için 100 TL vermeyi göze alıyor ve sonra diğerleride ondan aşşağıda kalmamak için 100 TL veriyor.İnsanın parasının kıymeti olsa ve kendine sorsa ' ya bu kanat için 1 aylık 100 TL değer mi ? '.Zaten olaylar kendi kendine çözülecek.
    Yıllardır bu oyunda pus fiyatlarının pahalı olduğundan yakınılıyor ama yıllardır da pahalı olan fiyatlardan alışveriş yapılıyor.Sen alırsan Korelide satar.

Bugün diğer dünyaca popüler oyun platformlarında oynayan oyunculara bu oyundaki aylık pus masrafının ( premium,pathos,valkrie,kanat,peri vs. ) 500-600 TL olduğunu söyle sana nasıl bir tepki veriyor seyret..

Firma kendi çıkarını gözetecek , sende kendi çıkarını gözeteceksin.
    Sırf ego için fiyatını hak etmediği halde o para ödeniyorsa ,
    KUR'U DEĞİL İNSANI SABİTLEMEK GEREK BENCE.