Results 1 to 4 of 4
    Senior Member RoronaoZoroo's Avatar
    Class
    KO -> Rogue

Kan Vermek Hayat Kurtarır!

Her gün çeşitli kazalar, büyük cerrahi müdahaleler ve bazı hastalıklarda ihtiyaç duyulan kan, çok önemli süreçlerden sonra hastanelere ulaşıyor. Milyonlarca insana şifa kaynağı olan kan acil değil sürekli ihtiyaç olarak nitelendiriliyor. Zira 1 kan bağışı 3 hayat kurtarıyor. Ülke çapında her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Dakikada 5 bağışçı 1 dakikalık kan gereksinimini karşılıyor. Kanın tek kaynağı insan. Bilimsel açıdan; laboratuvar koşullarında yapay kan üzerinde çalışmalar yapılsa da bunun hayata geçirilmesi yakın bir gelecekte olası değil.

Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, [B]bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir.[/B]

[B][SIZE=2]Kan Bağışı Nasıl Yapılır?[/SIZE][/B]

Kan bağışı yapmak için, duyarlı ve gönüllü vatandaşlar kan alma merkezlerine giderek kan verebilmektedirler. Bir birey, özel hastaneler, sosyal güvenlik kuruluşları ve kan istasyonlarına giderek kan bağışında bulunabilir. Kan verecek kişinin 18-65 yaş grubunda olup en az 50kg olması gerekmektedir. Kan bağışında bulunacak kişi, bir seferde en fazla yarım litre kan verebilmektedir. Yani, sahip olunan kanın %8-%9’unu verilebilir.

+++

Senior Member RoronaoZoroo's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Erkekler iki ayda bir, kadınlar ise üç ayda bir kan bağışında bulunabilmektedirler. Kan bağışından sonra hücreler kendini yaklaşık 2 ayda toparlar. Bu yüzden, periyodik olarak kan vermede herhangi bir sorun öngörülmez. Aksine, faydaları olduğunu söylenebilir. Her yıl, yaklaşık 4 ünite kan bağışlanabilmektedir.

Kan verme işleminden önce, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarı kontrol edilir. Tansiyon ölçülür ve değerlerin normal aralıklarda olması durumunda kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan torbaları, tek kullanımlık olduğu için herhangi bir kontaminasyon riski bulunmamaktadır. Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflık, bağımlılık, alerjik reaksiyon, halsiz bırakma gibi yan etkileri yoktur. Hatta kan bağışı yapan birinin; AIDS, sifiliz, hepatit B ve C gibi herhangi bir hastalığının olup olmadığının da ortaya çıkacaktır.

Discord Knight Online Usko Yayın Odasında oyuncular arasında konuşulan bir fikir ile ortaya çıkan challenger(meydan okuma) etkinliği ile 3 insana hayat, doğaya ise 1 fidan olabilirsiniz.

@DoblocuEniste#0588 sana meydan okuyorum.

Bu etkinliğe forum yöneticileri ile forum moderatörlerimizi de devet ediyorum.

Etkinliğe dahil olmak çok basit; tek yapmanız gereken kan alma merkezlerine gidip kan vermek ve bunu kanıtlamak.

KAN BAĞIŞI BİLGİLERİNİZ İÇİN==>[url]https://kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiBilgileri[/url]

[IMG]https://hizliresim.com/WQ4JCo[/IMG]

[url]https://hizliresim.com/WQ4JCo[/url]

Senior Member EraJacque16's Avatar
    18 yaşını doldurduğum günden beri düzenli kan bağışı yapan (hasta olduğum zamanlar harici) birisi olarak artık Kızılaya bir damla kan vermem, ihtiyacı olan insanlar ulaştığında ilgili hastanelerde kan veriyorum. Kızılay birilerinin para aklamak, yalılarda oturmak için kullandığı bir kurum haline geldi, Korona sürecinde de yurtiçinde yardıma muhtaç vatandaşlar ve sağlık personeli var iken yurtdışı odaklı yardım çalışmalarıyla Türk Kızılayı'nın işlevini kaybettiğini bir kere daha görmüş oldum.
    consume & adapt

Senior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Destan
    Race
    Karus
    [QUOTE=EraJacque16;2103944]18 yaşını doldurduğum günden beri düzenli kan bağışı yapan (hasta olduğum zamanlar harici) birisi olarak artık Kızılaya bir damla kan vermem, ihtiyacı olan insanlar ulaştığında ilgili hastanelerde kan veriyorum. Kızılay birilerinin para aklamak, yalılarda oturmak için kullandığı bir kurum haline geldi, Korona sürecinde de yurtiçinde yardıma muhtaç vatandaşlar ve sağlık personeli var iken yurtdışı odaklı yardım çalışmalarıyla Türk Kızılayı'nın işlevini kaybettiğini bir kere daha görmüş oldum.[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum, kızılay amacını aştı artık. Ben de oraya bir damla kan vermem.