Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

CGNat & IP Match tehlikesi

İnternet sağlayıcımı değişeceğim için bikaç gündür farklı firmalara ve paketlere bakıyordum, araştırırken CGNat diye bir şey farkettim, özellikle son zamanlarda Superonline ve Milenicom'da çok fazla oluyormuş. Özellikle yeni aboneleri direkt bu sisteme atıyorlarmış.

Araştırdığım kadarıyla şöyle bir şeymiş, mesela 1000 kişiye aynı ip veriyorlar ve birbirinden alakasız bu kişi 1000 kişi apayrı yerlerde olmasına rağmen aynı ıp üzerinden internet erişimi sağlıyor. (Bu sayı 65.535'e kadar çıkabiliyormuş.)

Bu oyunu da yıllardır oynarım ve ister istemez bir korkuya kapıldım, ya başıma böyle bir olay gelirse ve CGNat yüzünden hiç alakam olmadığı halde illegal program kullanan biriyle aynı ip'den bann yersem ne olacak?

Hiç bir şekilde derdimi de anlatabileceğimi sanmıyorum, çünkü aynı ipden girilmiş gözükecek. Bu konuda bir bilgilendirmeniz veya önleminiz var mı? Yetkili GMler cevaplarsa sevinirim, yıllardır charıma emek veriyorum boşa gitmesini istemem.

Tabi olay daha farklıysa yine tam anlamıyla konuya hakim olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Edit: CGNat kontrolü nasıl yapılır?
    http://192.168.1.1 modem arayüzünde gözüken IP ile https://www.whatismyip.com adresinde gözüken IP adresleri birbirinden farklıysa CGNat sistemindesiniz. Yani sizle aynı ıp üzerinden internete bağlanan birçok kişi daha var ve bunlar knight online oynuyor olabilir.

Ekleme:

Bu videoda da detaylı bir şekilde anlatılmış.

IP Adresininiz CGNat olup olmadığını anlamak için modem arayüzündeki IP adresiyle whatismyip veya başka ip adresi gösteren sitelerdeki ip adresiniz aynı değilse kullandığınız IP sizle beraber başka kişiler(0 - 65.535 kişi arası.) tarafından da kullanılıyordur.

Last edited by HakkiJUN; 05-18-2020 at 01:35 PM.

Senior Member Evanescence_TR09's Avatar
    Nickname
    :_EVANESCENCE_TR_:
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    HanimShardimiGetir
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Merhaba.

Firma önemli değil bence. Ben Türk Telekom kullanıyorum. Sabit IP alırsan sorun yaşamazsın. Ben yıllar önce sabit IP hizmeti almaya başladım. Güvenlik amaçlı iyi olacağını düşünmüştüm. Evde sabit IP olacaktı. İş yerinde zaten sabit IP vardı. İl dışına çıktığım zaman oyuna girmem gerekirse telefon üstünden nete bağlanıp giriyordum. İlk aldığım zamanlarda sabit IP aylık 10 TL'di. Şimdi 24 TL olmuş. Bakalım nereye kadar gidecek.

Quote Originally Posted by Evanescence_TR09 View Post
    Merhaba.

Firma önemli değil bence. Ben Türk Telekom kullanıyorum. Sabit IP alırsan sorun yaşamazsın. Ben yıllar önce sabit IP hizmeti almaya başladım. Güvenlik amaçlı iyi olacağını düşünmüştüm. Evde sabit IP olacaktı. İş yerinde zaten sabit IP vardı. İl dışına çıktığım zaman oyuna girmem gerekirse telefon üstünden nete bağlanıp giriyordum. İlk aldığım zamanlarda sabit IP aylık 10 TL'di. Şimdi 24 TL olmuş. Bakalım nereye kadar gidecek.
    Sabit IPde çok sıkıntı yaşayan arkadaşlarım oldu, o yüzden hiç sıcak bakmıyorum kaldı ki dediğin gibi 24TL gibi bir ücreti var, ben zaten +24TL ücret ödeyebilecek olsam mevcut tarifemde kalırım.

Forumda biraz araştırdım geçen sene de biri yazmış ama pek üzerine gidilmemiş. Özellikle bu evde kaldığımız dönemlerde eğer CGNat dediğimiz şey tam olarak benim yazdığım gibiyse gerçekten büyük sorun var demektir.

https://forum.nttgame.com/forum/show...=1#post1899599

Nickname
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    HanimShardimiGetir
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by HakkiJUN View Post
    Sabit IPde çok sıkıntı yaşayan arkadaşlarım oldu, o yüzden hiç sıcak bakmıyorum kaldı ki dediğin gibi 24TL gibi bir ücreti var, ben zaten +24TL ücret ödeyebilecek olsam mevcut tarifemde kalırım.

Forumda biraz araştırdım geçen sene de biri yazmış ama pek üzerine gidilmemiş. Özellikle bu evde kaldığımız dönemlerde eğer CGNat dediğimiz şey tam olarak benim yazdığım gibiyse gerçekten büyük sorun var demektir.

https://forum.nttgame.com/forum/show...=1#post1899599

Sabit IP'de ne gibi sorunlar yaşadı arkadaşlarınız? Ben yıllardır bir sorun yaşamadım. Bilmediğim bir durum varsa sabit IP ile ilgili öğrenelim. Ona göre önlem alalım.

Bu videoda da detaylı bir şekilde anlatılmış.

IP Adresininiz CGNat olup olmadığını anlamak için modem arayüzündeki IP adresiyle whatismyip veya başka ip adresi gösteren sitelerdeki ip adresiniz aynı değilse kullandığınız IP sizle beraber başka kişiler(0 - 65.535 kişi arası.) tarafından da kullanılıyordur.

Last edited by HakkiJUN; 05-17-2020 at 12:44 AM.

Quote Originally Posted by Evanescence_TR09 View Post
    Sabit IP'de ne gibi sorunlar yaşadı arkadaşlarınız? Ben yıllardır bir sorun yaşamadım. Bilmediğim bir durum varsa sabit IP ile ilgili öğrenelim. Ona göre önlem alalım.
    Uydunette kullanan arkadaşım vardı, hız düşünce günlerce o hız düşük kalırdı, tek çaresi arayıp farklı ıp talep etmekti. Ben de öyle bir sorun yok, hız düştüğünde kapatıp açıp farklı ıp alınca hız düzeliyor.

Senior Member NeverFree's Avatar
    Sabit IP olmayan herkes cgnat son 1-2 senedir böyle yapıyorlar.. Sabit IP ücretleri zamanında 1 TL iken şimdi uçtu..

Quote Originally Posted by j451u5 View Post
    Sabit IP olmayan herkes cgnat son 1-2 senedir böyle yapıyorlar.. Sabit IP ücretleri zamanında 1 TL iken şimdi uçtu..
    CGNat oyuncular tarafından suistimal edilmeye de açık bir sistem aslında, yurt internetinden ip match yedim, internet cafeden girdim ip match yedim, oda arkadaşım yüzünden ip match yedim gibi bahaneleri forumda yıllarca gördüm.

Bu CGNat'ın arkasına sığınan çok insan olacaktır ama kesinlikle buna bir önlem alınması gerekiyor, belki CGNat yüzünden 100lerce 1000lerce masum char bann yedi, derdini bile anlatamadı. Belki de önlemler alınmıştır bilmiyorum, bir yetkili açıklama yaparsa en azından içimiz rahatlamış olur.
    Last edited by HakkiJUN; 05-17-2020 at 12:56 AM.

Senior Member
    Pata küte ban atılacağını sanmıyorum ben illaki araştırıp atılıyordur. Kimse para verip ekstra bişey almak zorunda değil.

Nickname
    Class
    KO -> Warrior
    Clan
    HanimShardimiGetir
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by HakkiJUN View Post
    Uydunette kullanan arkadaşım vardı, hız düşünce günlerce o hız düşük kalırdı, tek çaresi arayıp farklı ıp talep etmekti. Ben de öyle bir sorun yok, hız düştüğünde kapatıp açıp farklı ıp alınca hız düzeliyor.
    Bende korktum, sabit IP'de sorun yaşadılar diyince Hız konusunda ise sorun yaşamadım. Bulunduğum bölgede max 10 Mbps olarak görüyorum. Beni idare ediyor

Quote Originally Posted by j451u5 View Post
    Ben, 9 - 10 TL olduğu zaman yeni paket güncellemesi yaparken geçmiştim. Yıllar önceydi. Faturaya Sabit IP'de iliştirmiştim. 9 -10 TL olduğu zamanlar sorun olmuyordu. Şimdi ise 24 TL civarında. Seneye 30 TL olur bu ücret. Artık faturada dikkat çekmeye başlıyor... Güvenlik konusunda biraz takıntılı olduğum için iptal edemiyorum.