Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30
    Senior Member
    Quote Originally Posted by StaticVoid View Post
    Thread ve çekirdek çok farklı şeyler ama neyse.
    Aşağıdaki resim yeterli cevap için, açıklama yapmaya lüzum yok.

yine hiçbirşey bilmediğini ispatlamışsın multicore seçeneği geçen sene geldi bu oyuna onu işaretlemeden aynı yerde fps birde işaretleyip fps paylaşırmısım paylaşta daha rezil ol

Banned
    Infractions
    0/2 (18)
    Quote Originally Posted by Jujuka View Post
    yine hiçbirşey bilmediğini ispatlamışsın multicore seçeneği geçen sene geldi bu oyuna onu işaretlemeden aynı yerde fps birde işaretleyip fps paylaşırmısım paylaşta daha rezil ol
    Multi core desteği olan oyunda multi core kullanılamıyorsa sorunu işlemcide değil, yazılımda arayın.
    Türkçe imla kurallarını bile bilmeyen insanlarla daha fazla yazılı ortamda tartışarak kendime eziyet etmeyeceğim, selametle.

Senior Member
    bi kahve yapmaya gittim geldim mühendis options kısmındaki multicore kısmını paylaşmış şaka gibi cidden hangi özel üniden mezun oldun qwewew kıbrıs mı yoksa yaşar üniversitesi falanmı

Senior Member
    Multi core desteği olan oyunda multi core kullanılamıyorsa sorunu işlemcide değil, yazılımda arayın.
    Türkçe imla kurallarını bile bilmeyen insanlarla daha fazla yazılı ortamda tartışarak kendime eziyet etmeyeceğim, selametle.
    sadece büyük harfle başlamayıp sonuna nokta koymadımmı diye cevap yazmadın yoksa soru eklerini ayırmadım diyemi bak soru işaretide koymadım deyide ayırmadım hepsini bitişik yazdım tüm bunlar o fps'in değişmeyeceğini ve bunu senin bilmediğini değiştirmez

Quote Originally Posted by FvZCLK View Post
    Bu oyunun senelerdir amd sistemlerde pek saglikli olmadigini intel sistemlerde daha verimli calistigini soylemekten biktim. Cevremdeki arkadaslarimda dahil olmak uzere hep soyluyorum ben bilgisayar muhendisi falan değilim programci vs de degilim ama bu zamana kadarki tecrubem okudugum gordugum ve yasadigim kadariyla intel islemcilerde ko performansi hep yuksek amd islemcilere gore
    Evet eski notebook'umda 3. Nesil i5 var bundan akıcı çalışıyor.

Junior Member
    Ezbere konuşmuşsunuz, yanlış bilgilerinizi düzelteyim de belki ilerdeki tartışmalarda(girmemenizi tavsiye ederim) biraz daha bilgili olursunuz.

İlk olarak MMORPG bir oyun türüdür, herhangi bir oyun türünün "Single Thread performansı" üzerine inşa edilmesi söz konusu değildir ki böyle bir "inşa" mekanizması da yazılım literatüründe yoktur. Bir oyunun türü ile(FPS,RTS,MOBA,RPG) performans kaygısı arasında ilişki kurulmaz.

İkinci olarak içerisinde entegre GPU olmayan CPU'lar(mesela benim kullandığım) var, bu tarz sistemlerde görüntü verme işlemi tamamen GPU'nun sorumluluğudur. GPU performansı herhangi bir anlam ifade etmeyecek demek cahilliktir. Ekranınızdaki her bir piksel GPU'da gerçekleşen matris çarpımlarının bir sonucudur.

Üçüncü olarak o benchmark sitelerindeki Single Thread skorları kullanılan veri setine ve instruction setine(böyle bir tabirden haberiniz olduğunu sanmıyorum ancak elinizin altında google var.) doğrudan bağlıdır, Knight oynarken CPU'da akan instruction set ile benchmarkta kullanılan instruction set tamamen farklı olacağından FPS ve Single Thread skor arasında ilişki kurmak da yanlıştır.

Son olarak, bu günlerde kimse sistem toplarken 15 yıl önceki oyunda yüksek FPS alamama kaygısı güderek sistem toplamaz, 15 yıl önceki herhangi bir oyunu günümüzün ortalama sistemlerinin herhangi birinde rahatça çalıştırabilirsiniz, burda sıkıntı sistemde değil KO'nın bizzat kendisindedir. Teknik bilginiz benle tartışmaya yeterli olmayacağından dolayı size bu konuda daha fazla cevap vermeyeceğim.

Sağlıcakla.
    Quote Originally Posted by ToruC View Post
    genelde herşeyi bildiğini iddia edenler hiçbirşey bilmezler muhtemelen alakasız bir fabrikada bilgisayar mühendisisin ve bir sorun olduğunda herhangi bir bilgisayar firmasıyla bağlantıya geçip lise mezunu bilgisayarcılara sorunu çözdürüyorsundur

üstteki arkadaşın demek istediği şu ama sen lafı çok dolandırmışsın bir çok mmorpg oyun tek çekirdek performansına göre tasarlanmıştır sana diğer oyun türlerinden bahsetmemiş ko'dan bahsetmiş anlayabileceğin seviyeye düşmek gerekirse gtx 1060 ekran kartın varsa sen buna amd ryzen 3000 veya buna yakın hangi seri işlemci olursa olsun takarsan düşük fps alırsın ekran kart amd olsa yine sonuç değişmez ancak intel işlemci ile test edersen yüksek fps aldığını görürsün bunun nedenide o üstteki beğenmediğin arkadaşın bahsettiği şeydir sen bu oyun dünyasındaki işlere pek bulaşma bence çünkü her lafın ağır cahil kokuyor
    Kullanıcı adımı GitHub depolarında aratıp tekrardan yorumunu okumanı öneriyorum.
    Ahahaha, arkadaşlar bir oyuncu arkadaşımız bir oyunun resmi forumunda muzdarip olduğu konu hakkında başlık açmış, mevzu kendini ben şuyum ben buyum diye kanıtlama çabasına girmiş kişiler yüzünden amacından çıkmıştır. Öncelikle aşağıda kendimle alakalı belirttiklerinden dolayı herkesten özür diliyorum.

Öncelikle tek amacı insanlara yardımcı olmak olan ve kar amacı gütmeyen moderatör arkadaşımız hakkında bilip bilmeden asılsız iddialarda bulundun, mesajın silindi ve ego tatmini için ömrü hayatında kullanmadığın ve kullanmayacağın terimleri kullanmaya başladın.

Benim itirazım tam da bu noktada başladı. Evet ben de bilgisayar mühendisiyim, AI üzerine çalışıyorum ama açıkçası senin gibi görgüsüz bir şekilde bunu beyan etmekten kendi adıma imtina ediyor ve utanıyorum. GitHub'ta kaç tane repo veya projen olduğu neyi değiştirdi şimdi ? Arkadaşın sorunu çözüldü mü ? FPS arttı mı ? wqesa

Şimdi gelelim senin safsatalarına, evet Single Thread performansının bu ve bunun gibi birçok MMORPG için önemli olduğunu moradonda A kişisine PM at o da söyleyecektir. Bu insanlar bunu anlamak için CS mi bitirdi ? Hayır. Bitirmesine gerek var mı ? Hayır. Zaten ScORp_LiON'un paylaştığı sistem Intel işlemcilerin bu konuda neden üstün olduğunu kanıtlar vaziyette. Şimdi bu adam sadece 15 yıl önce yapılan oyun için mi sistem topladı zannediyorsun ? Velev ki topladı insanların zevkleri seni neden ilgilendiriyor kardeşim ? Madem şu an bu forumda geziniyosun, o zaman neden kötülüyorsun ? Kolayı var!

Devam edelim, evet NaytOnlaynHayatOflayn, GPU kalitesi senin USKO'daki FPS sıkıntına çare olmayacaktır. Bu yüzden özellikle AMD işlemcili sistemleri toplarken Single Core Performansları dikkate almamızda fayda vardır. Zaten kendi işlemcini incelersen yüksek bir benchmark değerine sahip değildir.

Son olarak StaticVoid, eğer daha derinlemesine bir görüşme istiyorsan, kim ne yaptı ne başardı diye bakacak isek kolayı var; argoda ... olmak diye tabir edilen duyguları tekrar tekrar yaşamaktan gocunmayacaksan bana özelden ulaş ben sana Co-Founder'ı olduğum Start-up ofisinde bir kahve ısmarlayayım. Bak biz senin gibi ordan burdan copy paste yapıp GitHub'ı dolduran zatlar gibi de değilizdir, zaten onları da aramızda barındırmıyoruz. Tek amacımız var arkadaşlarımızla beraber bilim üretiyoruz. Ama sen talep edersen orada oyunu açar beraber FPS açar kısar bakarız, senin şu attığın multi-core seçeneğine tıklar açar kapatırız.

Ayrıca LinkedIn sayfamdan tut hangi üniversiteden(ömrü hayatında kapısından dahi içeri giremezsin) diploma aldığımı, yurtdışındaki hangi üniversitelerde ders aldığımı ve başka başka hangi projeleri bizzat yürüttüğümü tek tek anlatırım. Mutlaka mesajını bekliyorum kahve yanında kolonya da ikram ederiz merak etme.

Kalın sağlıcakla.

Quote Originally Posted by NaytOnlaynHayatOflayn View Post
    Yeni notebook aldım ekran fullhd ancak 1920*1080 ayarlarında ekran yarım gözüküyor sebebi nedir ?

oyun desteklemiyor görüntü ne kadar büyürse görüntü kalitesi düşer oyunla pc ekran çözünürlüğü eşit olmalı yada oyundan desteklediği şekilde ayarlanırsa çözülür işin..

Quote Originally Posted by kenjura991 View Post
    oyun desteklemiyor görüntü ne kadar büyürse görüntü kalitesi düşer oyunla pc ekran çözünürlüğü eşit olmalı yada oyundan desteklediği şekilde ayarlanırsa çözülür işin..
    Bu sorunu çözdüm sağolsun bir arkadaş ilk sayfada çözümünü yazmış, onu yapınca düzeldi ama düşük fps sorunu devam ediyor. Bunun sebebi de oyunun eski olması ve amd ile optimizasyon sorunundan dolayı aşırı düşük fps alıyorum.

Maradonda 10-15 fps alıyorum ya şaka gibi

Benzer bir sistem kullanıp ta çözüm önerisi olan yok mu ?