Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 39
    Senior Member _NaturoN_'s Avatar
    Nickname
    Software
    Class
    KO -> Rogue
    Clan
    JusticeSecret
    Server
    KO -> Diez
    Race
    El-Morad

Post KO Kitlesi İçin Öz Eleştiri Vakti

Selamlar KOdaşlar,

Knight Online oyuncuları için bir öz eleştiri yazısı olarak görülebilir.
    Yazının temel mesajı iki soruya cevap aramak
    1-) Item ekonomisi neden bu kadar büyüdü ve sonu gelmez TL rakamlarına dayandı?
    2-) Oyuncular olarak bizler, yeni oyunculara bu oyunun kapısını nasıl kapattık?

Bende birçoğunuz gibi bu oyuna gençken başlamıştım ve tahmini 2006-2007 arasıydı. Edena yeni açılmıştı ama biz Olympia’da başlamıştık onu hatırlıyorum, karakterimin adıda 33MaGiCiAnHaSaN33 tü sanırım 35 'e kasıp başka bir char açmıştım. O günden bu güne aktif oynamıyorum elbette her user gibi uzun veya kısa oyuna ara verdiğim dönemler olmuştu. Şuan ise Diez subucusunda Reb10 Rogue oynuyorum. Nick: Naturon (Eski Olympia'dan kalma)
    "Sonuçta Knight Online bırakılmaz ara verilir."

En temelinden başlarsak, çoğu kişi kabul etmese de Knight Online Free2Play olsa dahi bu oyunu oyuncuların kendi aşırı hırsı Pay2Win hale getirdi. Evet, bu oyun oyuncuları arasında oluşan bir P2W sisteme sahip. Gençlik yıllarımızda ilkokul ve lise döneminde aldığımız harçlık belli ve sonucunda yatırılan para belliydi. O dönemlerde algımız oyunu oyun için oynamaktı. Sürekli para harcanan bir şey değildi. Kaldı ki o yaşlarda da çoğu kişi harcayamazdı. (WOW Kitlesini dahil etmiyorum KO kitlesinin genelinden bahsediyorum)

Şahsen ben 45 Dakika boyunca Olympia'ya girmek için dökülen yaprakları izlediğimi hatırlıyorum. Elbette en sonunda bende harçlığımdan arttırarak 13 liraya bronze premium alıp. Kafenin içinde atılan "O1 Teeeeeeek" nidalarını duymaz olmuştum. Bugün ise 60-70 sıra sayıyor diye yaygaralar kopuyor. (O zaman da para basan elbette vardı ama sayı bugüne oranla azdı).

Şimdi ise bu nesilin hepsi işinde gücünde. Herkesin içinde kalan bazı setler, silahlar, takılar var. Doğal olarak adam basıyor parasını item satın alıyor. Buda oyun içi rekabeti git gide arttırıyor. Talep çok fazla bu yüzden her eşyanın fiyatı artıyor. Çoğunluk upgrade yapmıyor çünkü eğer silahı bir yanarsa maazallah 3000-5000 lirasından oluyor adam. Oyuncular bu paraları oyuna vermeye devam ederse (devam edilecek gibi duruyor) düzen değişmez.
    Unutmayalım bunu bu noktaya bizler hep beraber getirdik arkadaşlar.

Yeni Oyuncu Sorunsalı

Bugün mobil veya masaüstü oyun oynarken bile skin almak istemeyen yada onun bile parasını bulamayan bulsa da vermemek için elinden gelen taklayı atan genç nesil oyunun şuan içinde bulunduğu atmosfere nasıl ayak uydursun.

Bugün yeni sunucularda 1M = 0.6 ₺, eski sunucularda ise 0.3 ₺. Nerdeyse birçok dijital para biriminden daha değerli.
    Pazarcılar bizlerin rekabeti ve aşırı hırsı olmasa bu hale nasıl gelsin.

Yeni bir oyuncu geldiğini varsayalım;
    Günde 10 saat zombi gibi farm yapmadan(bunun için bile bir sürü şey satın almak gerekiyor ve yine oyun tecrübesi gerekiyor) kendini orta halli bir yere nasıl getirsin. Eğer düzen böyle devam eder ise, bizler yani 1. ve 2. nesil oyuncularda bıraktıktan sonra bu oyun maziye karışacaktır.

Takas Edilemeyen Eşya Sistemi

Bugün birtakım oyuncu kitlesi demeye utandığım zihniyet diyor ki, bu oyunda para olmaz ise oyun biter. “Afedersin ama NAH biter” Aksine daha da yeni oyuncu çeker
    Bunu diyenler para kazanma hırsıyla yanıp tutuşan ve oyuna yatırdığı paranın erimesinden korkan yani oyunu oyun olarak değil saçma sapan bir gözle gören tüccar insanlar diyor bunu.

Eğer takas edilemeyen eşya sistemi gelse, oyun içerisinde ticaret dönmeyeceği için oyunu sadece oyun olarak oynayan kalacaktır. Buda belki daha kalabalık ve daha temiz bir kitle demektir. Herkes eşyasını düşürmek için partiler kuracaktır. Yeni bir set geldiği zaman insanlar onun çıkarmak zorunda kalacaktır. Ve bunlar için kalabalık bir kitle olduğunda herkes keyifle hem PVE hemde PVP yapacaktır.

Küçük Bir Örnek; Oynadığım başka bir MMORPG'den örnek verecek olursam(Tera Online). Gerek grafik gerek hikaye olarak çok güzel bir oyundu.
    Bu oyunda ki high class eşya sisteminde siz eşyanızı düşürüyorsunuz ve eşyanızı kullandıkça eşyanızın exp puanı artıyor. Mesela 2 Milyon exp istiyor diyelim. Sizin %30 tecrübe puanlı bir eşyayı upgrade şansı ile %50 veya %100 arasında upgrade başarı oranı farkı bulunmakta. Upgrade için belirli materyaller var ve yine bunlar belli başlı görevlerden geliyor(Partiyle yapılması zorunlu olan boss görevleri zindanlar, pvp ler vs. Bu sayede başkalarıyla beraber oyun oynamak zorunda kalıyorsunuz). Eşyanızı bu sayede +1 +2 +3 … +9 a kadar çıkarıyorsunuz. Ve ardından yeni bir set geldi ise eşyanızı diğer sete çeviriyorsunuz. Tabi ki bunu yapmak hiç kolay olmuyor. Bu sadece bir örnek sonuçta geliştirilebilir.

Sonuç olarak Rekabet her zaman olacağı ve kendi oyuncu kitlemizi bildiğimiz için. Trade edilebilir itemler olduğu sürece bir grup hilekar ve oyunun ekonomisini sürekli TL'ye döküp oyuncu girişini baltalayacak oyuncular olacaktır. Oyun için oynamak isteyenler zaten kendi karakterini kasacağı için bir sıkıntı yaşamazlar. Account satışı vs diyenler olur ise ona istenirse kesin çözümler bulunur. Kore, Japonya vs gibi ülkelerde oyunculardan Kimlik bilgisi (Identity Number) isteniyor ve bu değiştirilemiyor. Buda bir accountu bir insana atamış oluyor.

Yazının tümünün içerdiği konuyu anlayın istiyorum. Oyuncuların sürekli eski günleri özledik demesinin sebebi bu. Emeğiyle bireyler yapıyorlardı şuan yeni eşya gelirse parası olan düdüğü çalıyor ve çoğu kişi bunu istemesede dahil olmak zorunda kalıyor.

Dipnot:
    Aklıma gelenlerden küçük bir yazı yazdım. Şimdi buraya gelip yok paradan bahsetmek suç hesabın kapatılmalı köpek gibi yazılar yazmayın. Çünkü oyunda ki bir gerçek ve daha kötüsü oyunun zehri.
    Last edited by _NaturoN_; 01-08-2020 at 06:50 PM. Reason: imla,vurgu
    Veteran Player

Senior Member Vrij's Avatar
    Slm ben de 2006da Olympiada baslayanlardanım, nickini hatırlamadım gerçi. Evet pre yoksa o1 e gece bile girilmezdi. Şimdi yeni serverler öyle.
    En son 21 server ve hepsinde 2 alt server oldugunu hatırlıyorum, son dönem şerifler, krallar kxperlerden seçilmeye başamıştı. Hatta kronos diye bir son server vardı, orc tarafı istisnasız yuzde 100 kxperdi. Dön gel mailleri geldiğimde mi döndüm, ara verdiğimi hatırlamıyorum ama bedavaya trade açtırma kısmını kaçırmışım.
    Bir gün eski olympia resurrection olmadan önce, kimse yokken oyunda artık, moradonda dolaşıyordum 3-5 satıcı var, biri pm attı WF+9 satıyormuş, kaça dedim öylesine, 16GB dedi. Batan gemiydi tabi oyun gittim bnkaya baktım tam 16gb klmş, hiç pazarlık ypamdan alıyorum dedim, hala kulndıgım yayım ))
    16 GB çok ucuzdu iron belt 21GBdi, iron neck 40 gb di, bir belt birde 21Gb koyardık, necki almak için o da bulursan satan tabii. Krowaz armorlarn tanesine 60gb ödedik, bir belt +bir neck koyardık tradee, 60 ederdi.

Artık gb alım satımından bahsetmek yasak değil, burda gelip şu server gb noldu diye konular bile açılabiliyor.
    Ama kanıtla açsan bile biri hakkında konu açtın mı hmn silinip derdest ediliyor konun.
    Tuhaf,
    eskiden millet korkardı forumda konusu açılcak diye,
    sanki illegalleri gizli bir el koruyor, forum kuralları, forumun o kuralını kim uydurduysa.
    Hakkında konu açılan da gelsin kendini savunsun, ana bölümde olmazda server bölümünde açılabilir, ne zararı var?

Neyse GB/item alımsatımı yasak olarak başladıgımız için ben o işlere 14 yıldır hiç girmedim, hiç anlamam. Oyunu oyun için oyunuyorum, akrabalarımı oyunda görüyorum, arkadasların cogu bıraktı.

Serverlarda eskisi gbi aleni kxper yok ama PK daki hemn herkes hileci, ya kxper, ya macro, pedal vs. normal elle oynayan yok. İtemler zaten TL fiyatı övünç ve hava atma kaynagı olmuş.
    Sagırlar birbirin agırlıyor yani.
    Burada kxp bitti diye yazanlar var, exp çiler herhalde, gelsinler savasta bile o kadar çok kxper var ki
    Adam itemli, 83/10 bilmne ama kxper
    Genie açmış kardanadam kesiyor ama 3 kişi kutu alamıyorsun allta kxp var.
    Eskidende lvli itemli oldumu kxp aççak kadar deli değildir derdik te,
    İlbey diye bi asas vardı orc blk htrlsn, adamı hepimiz roguyuz hiç yaklayamazdık, basıp giderdi. Bizde dex hız verir sanıyoruz, biz eziğiz adamın dexi yuksek diyoruz tabii ondan.
    Sonra GMler forumda bir açıkladılar, dex hız filan vermz diye, anladık ki adam hep SH ile kaçıyormuş bizden, yani efsane asas kxpermiş.
    Sadece yeni patch atıldıgı gün kxperin hiç biri oyunda olmazdı, adam elle oynamyı bilmiyor ki

Ben hiiiç bu pedal, TL ile alınmış item, GB alan satanlarla muhatap olmadan, öyle ft, jr, savas, ms filan taklıp gidiyorum.
    Bu kadar yıldır gelmiş geleneğin değişeceğini de sanmıyorum.

Eskiden expansiyon gelmeden beta server açarladı, işte orada gerçek PK atılırdı, çünkü herkes eşit şartlardaydı.
    Artık o da olmaz gerçi, chaos diye eşit girdiğin eventte bir tane bile elle oynayan yok, kxperleri ayrı tutuyorum.
    Şu apedeki macrocular masum, onlara kızmıyorum, genide macro çünkü. Geni çıktı mertlik bozuldu.
    Aynı şey para ödeyince yasal, ödemeyince hile mi?

Yapılacak bişi yok, var mı?
    Var diye yazsın

Benim anlmadıgım, hadi en iyisi diyim pedalla, TBL, macroyla, kxpu zaten geçtim de, PK nın ne zevki, eğlencesi var?
    İnsan önce kendisine dürüst olmalı, vicdanı rahatsa zaten kxp bile açar, bırak pedalı medalı.
    Kestiğin adamda pedal yok, 10k heal topuklayamıyor, TBL yok 3 sayfa skili bir seferde atamıyor, macro yok bir vuruşta 20 ok, oto combo atamıyor. Sen oyuncu olsn zaten hileye basvurmazsın.

Sanırm hepsi bu durumda oldugu için, yani sagırlar gerçekten biribirini agırlıyor, bırakalım hileciler birbirlerini yesinler.

Banned
    Infractions
    0/2 (20)
    Ben bu oyunu ittifaklar yüzüne bıraktım satıtm varımı yoğumu 2 3 gb oyunda geri dönüş için bıraktım ve çektim kapımı (kilidi bozuk aralık kaldı :KIHKIH yönetim ne yapsın ittifaka none trade mevzusu gelmez gelirse knight lıkdan çıkar oyunun olayı zaten trade sistemi eskiden beri oynarım bu oyunu bu oyunkadar iyi sistem çok nadir olur özellikle dönemini düşünücek olsanız dahada buna enbüyük örnek loldür lol bir dönem sezon 3 te falan bir patlama yaşadı oyunun maksimumn seviyelerine ulaştı 7 sene sonra şuan lol bitti diyorlar oyunu bırakan insan sayısı tavan yapmış durumda ama knight öyle değil eski kitle hala oyunda olmayanlarda vay be güzeldi diyip dur la çekilde 1 sc pk atam der ama bazı şeylere trade edilememe getirilmeli örnek veriyorum gemler kutular etkinlik ürünleri şans itemleri bende gemimi kırdırmak yerine satan tiplerdenim ama oyunun geleceği için utc kutusu gibi her kutuye şans itemine non trade gelmesi lazım (bence) çünkü bitmez illegaller bitmez 10 pcliler herkes caos da k0xperlardan bıkmış durumda ntt birşey yapmıyor belkide yapamıyor niye çünkü mavi kutu 10 m oda 5lira 20 dk k0xp kullansa temizinden 5 lira kaznır bunu 4 charla yaptığında 20 lira yapıyor temiz iş 10 pc sokanlar var jrlere benm belgeler klasörüm video kaynıyor her jr ye girerken video çekmek zorundayım cünkü afq veya küfür eden illa oluyor :d bf ve bahçe farmınada non trade gelirse o bahçeyide item yapmak isteyen insanlar kesiceğinden kredi çekip çar dizenler ittifak kurmayı bırakıp pk atmak zorunda kalırlar he budurumdan itemi leveli düşük abiler sıkıntı yaşarlar ama oda oynun tuzu biberi olucak delosda farm yaparkenben cz ye taşıdılar delosu çok mutlu oldum günde 10 15 saat zombi gibi farm yapardım hastalandıydım sağlık sornları olduydu: D ama devam ederdim çünkü daha iyi item kasardım delosta taşıdılar cz ye mutlu oldum ya çeteciliğin ittifakın önüne geçtiler diye (bende o çetelerden biriydim ama yinede oyun için iyi ) ama bsefer daha beteri oldu cznin sahipleri haraç keser haldeler işte party me şukadar mh vermezsen burda farm ypatırmayız çullanırız üstüne yada birinin arkadaşıdır o slot bizim arkadaşın seni bu slotta görmücez diyip her slota yaklaştığında seni kesmeleri ona dokunmamaları gibi şeyler ortaya çıktı üzücü oyun çok üzücü hal aldı ben ittifak sevmiyorum kardeşim olamsın oyunun kendi sistemine ters gıcık olduğum için yazdım bukadar okuduysanız cidden teşekkürler

2008-2009 dönemleriydi oyuna yeni başlamışım orta okul yıllarım ve +5 chitin set yapmışım onur abi vardı o zamanlar bizim internet cafenin en deli + basan abisiydi hepimiz o cafeye gelince onun başına üşenir + basmasını beklerdik bir gün +7 hb bastı o gunun gbsi ile 14 gbye satmıştı bizde çocuguz item gb çekmek büyük sıkıntı bizim için bende blade axe hastalıgı vardı onur abı dedı ki sana raptor 7 alacam o zamanlar raptır 7 demek ne demek şuan ki buji bende dedim abi ben onu giyemem sen bana onu alma 59a kadar kasmam 2 ay sürer dedim sen bana blade axe al demiştim neyse geitrdi blade axemi çocuk gibi mutluyum uyuyamıyorum bir gün emc de dolanıyorum bir tanesi 0-11 arası sek açmış emcde lan dedim bu gm pm attım bana dedim item verirmisin bana bir link attı gir dedi girdim sonra çarım soyulmuştu apostta kastıgım 300 mana mı bile almışlardı 1 hafta kimseyle konuşmadım bu böyle bir anımdı sadece anlatmak istedim ama genede şuan ki halinden daha iyidi oyun o zman şuan 2klık çarlar patlatılıyor 10kalık itemler basılıyor kimsenin yüzünü güldürmüyor
    bu oyun biraz kötü alışkanlık gibi insan maddeyi bir kere kullanır sonrasında hep o ilk anda aldıgı keyifi almak için devam eder ama alamaz sonra bir bakmış bagımlı olmuş ne o ilk anda ki keyfi kalmış nede içinde çıkabilecegi bir an

Nickname
    Software
    Class
    KO -> Rogue
    Clan
    JusticeSecret
    Server
    KO -> Diez
    Race
    El-Morad
    Oyunun yeni oyuncu bulması için TL probleminin çözülmesi lazım ve bunun için benim önerim Takas Edilemeyen Eşya Sistemi
    Veteran Player

Senior Member eren_t's Avatar
    Class
    KO -> Priest
    Server
    KO -> Destan
    Race
    Karus
    +8 Horn Crossbowa hayran hayran baktığımız günleri özlüyor insan. Mobtan bus çıkınca, apostle'da partiye girince havaya uçmayı özlüyor
    I am a normal guy who wants a normal life.

Nickname
    Software
    Class
    KO -> Rogue
    Clan
    JusticeSecret
    Server
    KO -> Diez
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by eren_t View Post
    +8 Horn Crossbowa hayran hayran baktığımız günleri özlüyor insan. Mobtan bus çıkınca, apostle'da partiye girince havaya uçmayı özlüyor
    Aslında onlara çok hasret çektiğim söylenemez. Öyle olsa gidip yeni serverlarda vs oynarım. Oyuna yeniliklerin gelmesinden yanayım ancak oyunun şuanki Ticaret şekli TL üzerine kurulu. Bu devam ettiği sürece slotlarda para kasmak için sürekli koxp açan insanlar göreceğiz.
    Veteran Player

Quote Originally Posted by _NaturoN_ View Post
    Bugün yeni sunucularda 1M = 0.6 ₺, eski sunucularda ise 0.3 ₺. Nerdeyse birçok dijital para biriminden daha değerli.
    Çünkü oyunda ki OYUNCULARIN OLUŞTURDUĞU bir gerçek ve daha kötüsü oyunun zehri.
    Oyun materyallerinin tl değeri yoktur.
    Bence tek çözüm tl ile item alıp satana ban atılması. Aynı steamko daki gibi.

Senior Member Errico's Avatar
    Nickname
    CryptoFuture
    Class
    KO -> Kurian
    Clan
    Intensity™
    Server
    Orion
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by RehoBabbaa View Post
    Çünkü oyunda ki OYUNCULARIN OLUŞTURDUĞU bir gerçek ve daha kötüsü oyunun zehri.
    Oyun materyallerinin tl değeri yoktur.
    Bence tek çözüm tl ile item alıp satana ban atılması. Aynı steamko daki gibi.
    Oyuna Yeni oyuncu kazandirmak maalesef bu saaten sonra cok cok zor.Tecrübe puani kazanmak icin saatler,gunler harcamak,zirh ve silah gelisiminin paraya dayali olmasi,En Buyuk sorunlardan birtanesi Sitelerin TL ile GB ve item alim satimi yapmasi,Oyundaki Zevkin suan icin TL olarak görülmesi.
    oyuncularinin cogunun surekli mutsuz,seviyesiz,küstah kendini begenmis,KO nun sadece onun etrafinda dönüyormus gibi tavirlar sergilemesi.etkinliklerde dahi önemli bir anda afk kaldigin icin ceza yaptirimi olmasi.Yeni baslayan oyunculara Oyun ici Güvencenin verilmemesi.Pazar alaninin 20-30 laptop ile sadece 2-3 kisinin elinde olmasi. oyunun tum detaylarini kavramanin cok uzun zaman almasi,her bir yorumda insanlarin sana iftirada bulunmasi,asagilamaya calismasi,üye olmadigin takdirde oyuna girmenin zor oldugu,kimsenin kimseye SAYGI duymadigi bir oyunda yeni kisiler nasil beklenebilir....
    KO Baslibasina bir ÖMÜR ZIYANI....
    KO yerine PC ile teknik ve ticari acidan hasir nesir olsaydik bugun aramizdan yüzlerce belki binlerce profesörler,doktorlar,yazilim uzmanlari,oyun gelistiriciler ve daha niceleri cikardi...
    Ben Bir Turk Milliyetcisiyim

Senior Member xkikiemrex's Avatar
    Class
    KO -> Mage
    Race
    Karus
    Pazar sistemi kalkması gerekiyor bu kadar basit.Hep savunduğum şey zaten oyunda bu ticaret olayı olduğu sürece kendi yağında kavrulmaya devam edicek he siz burada ne kadar konuşsanızda emin olun kimsenin bizi umursadığı yok..Gm ler gelir belki güzel düşünce iyi fikir der geçer sende sanarsınki oyun yönetimi duydu beni hayır efendim duymadı GM ler istemedikleri hiç bir şeyi yapımcıya bildirmez yapımcıda forumu takip edermi bilemem Türkçe bilen çalışanı varmıdır pek sanmıyorum yani deli gibi kendi kendimize konuşuyoruz.

Biz oyunu oyun olarak oynamak istiyoruz fakat bu oyundaki düzenin değişmemesini en başta NTTgame istiyor...

Tags for this Thread