Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 59
    Senior Member
    Quote Originally Posted by YBK3595 View Post
    Ya ne kıt insansınız ''biz sürünüyorsak herkes sürünsün'' gibi bir şeyi nasıl çıkarımladınız. Biz sürünmüyoruz ki etiğe uygun olarak oyunumuzu oynuyoruz ancak bizim payımız bu insanlara bölünüyor ona sitem ediyoruz. Bu oyunu oynuyorsam pazar spotlarında da hakkım var, mob slotlarında da hakkım var. 16 tane pcyle benim payım daraltılıyor. Merak ediyorum farm slotlarından Satiros'ta geçtiğimiz 3 ay içinde yeni sunucularda farm yapabilen oldu mu? Senin hakkını da savunuyoruz tek pc ile oynayan kardeşim niye anlamıyorsunuz.

CZde BVB üzerinden örnek veren arkadaş ya biz türkçe yazmadık ya sen bizi anlamıyosun. BVB 4 parti adam çıkarıyor yani 32 kişi. 32 AYRI İNSAN. Bizim sorunumuz 32 pc ile YALNIZCA 1 İNSAN'ın oyunu sömürmesi.

Daha o kadar çok mantık hatası var ki yazdıklarınızda çıkar çıkar bitmiyor.
    ister 32 kişi olsun ister 32 pc olsun arkadaşım legal olduğu sürüce savaşta ve barışta avantajı kendi lehine çevirmek mübahtır slot sayısını az buluyorsan yetkiliden slot istersin gücün yetmiyosa adam toplarsın yada sende alırsın pcni sende ks atıp onun elinden alırsın sana kimse yapma demiyor sen yanlış yolla yakınıyorsun çünkü bunlar legal legal ne kadar sen slot bulamadığını söylesen de legal ittifak serberst aynı ip den 1 den fazla char sokulması serbest yeteri kadar pre ws sağlandığında gmlerin diyecekleri şey şu serbest bişey herkese açık olan durum
    direk çözüm odaklı konu olsa tmm derdim düşüncelerini yazmış şunlar şunlar olsa hoş olurdu yazmış derdim
    ip sınırlaması yazısı görmedim hiç bi yorumda yani çözüm yok sadece hakaret var sömürü sömürü sömürü güçlü olan güçsüzü öpüyor arkadaşım ama senin elinde olan şeylerde var sende ittifak kur sende pc al gene güçlü olan güçsüzü yensin bende yok kimse kazanmasın mantığını bırakın
    sen güçsüz olmayı kabullenmiişsin demek oluyor kim uğraşacak ittifakla biz burdan sövelim sayalım ağlayalım bizde yok onlardada olmasın devam böyle
    bu kafayla güçlenirsiniz aklını kullanıp pc alanlar ittfak yapanlar şerefsiz siz emek vermeden uğraşmadan bişeylerden feragat etmeden herşey benim olsun diyenler mağdur

Senior Member
    Quote Originally Posted by FFferik16 View Post
    Yazılanların okunulmadığını veya işe gelmeyince atlanıldığı düşünerek güncelliyorum. Okuyun arkadaşlar, ona göre yorum yapın aynı şeyleri yazıp duruyorsunuz.
    10+ pc farm yapanlardan bahsediyorsan hak veriyorum serverı öldürüyorlar kimi zaman görev yaptırmıyorlar
    pazarda takılanlara gelicek olursak orda büyük bi emek var sürekli pazar boz milletin ensesine çök felan zor işler sürekli pc başı piyasa kontrolü gerekiyor
    yani cidden büssürü emek olduğu kanısındayım ama başkalarının pazarını engellemek hoş değil bencillik ayrı kendine avantaj sağlamak ayrı
    başkalarının haklarını suistimal ettiği zaman user kaybı oluşturuyor ve serverı öldürüyolar sadece ks atsalar uzak noktalarda sıkıntı olcanı düşünmüyorum

Senior Member FFferik16's Avatar
    Quote Originally Posted by karimli View Post
    10+ pc farm yapanlardan bahsediyorsan hak veriyorum serverı öldürüyorlar kimi zaman görev yaptırmıyorlar
    pazarda takılanlara gelicek olursak orda büyük bi emek var sürekli pazar boz milletin ensesine çök felan zor işler sürekli pc başı piyasa kontrolü gerekiyor
    yani cidden büssürü emek olduğu kanısındayım ama başkalarının pazarını engellemek hoş değil bencillik ayrı kendine avantaj sağlamak ayrı
    başkalarının haklarını suistimal ettiği zaman user kaybı oluşturuyor ve serverı öldürüyolar sadece ks atsalar uzak noktalarda sıkıntı olcanı düşünmüyorum
    Pazarda da aynı mevzu geçerli. Maalesef bahsettiğin o harcanan emek, başkasının hakkını ele geçirme emeği. Herkesin aynı fiyata kurduğu 10 karakterin olduğu gem pazarını düşünelim. X legal multi kişisi 9 karakteriyle gem satıyor diyelim, Y oyuncusu da 1 karakterle. Bu Y karakterinden gem alınma olasılığı %10 iken diğerinden alınma olasılığı %90. Heh bu adaletsizlik yüzünden diyoruz ki Y kişisi de bir sürü bilgisayar alıp kendi adaletini sağlayacağım diye oyunu pasif karakterlerle dolduracağına, o da bir başka kişiye aynı zararı vereceğine bu iş temizlensin ve şu bahsettiğim oranlar birbirine yakın olsun, herkesin şansı olsun.

Bunu arkadaşa yanıt olarak değil genel olarak söylüyorum: Piyasa çeşitlerinden 2 örnek özetlemek istiyorum, anlamak isteyen anlar:

1) Tam Rekabet Piyasası: Piyasadaki alıcı ve satıcıların tek başlarına fiyatları etkileme gücü yoktur. Bu piyasanın olabilmesi için gerekenler: Çok sayıda alıcı ve satıcı, piyasaya giriş engellerinin olmaması

2) Tekel Piyasaları: Ürünün ikamesi yoktur (bus, gem, takı, silah) ve tek satıcı (tek kişi +10 karakter) vardır. Diğer firmaların piyasaya girişi de sınırlanır (bahsettiğim satış oranı).

Oyun bize tam rekabet piyasasının olduğunu söylüyor ancak pratikte tekel piyasanın olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi de legal multiciliktir. Bunun için ks atmamaları, birilerinin üzerine kurmamaları, isteyen herkesin aynı şeyi yapabilme olanağının olması vs. önemsiz, bunlar olsun olmasın sonuç aynı. Bu durum tekelciliğe yol açıyor. Bu durum başkalarının kazanmasını engelliyor. Bu durum sunucudaki aktif oyuncu sayısını azaltıyor. Bu durum itemlerin fiyatlarını tek kişinin belirleyebilmesini sağlıyor. Bu durum aktif oyuncunun her ama her yönden zararına.
    Last edited by FFferik16; 04-24-2019 at 12:48 PM.

Senior Member
    Pazarda da aynı mevzu geçerli. Maalesef bahsettiğin o harcanan emek, başkasının hakkını ele geçirme emeği. Herkesin aynı fiyata kurduğu 10 karakterin olduğu gem pazarını düşünelim. X legal multi kişisi 9 karakteriyle gem satıyor diyelim, Y oyuncusu da 1 karakterle. Bu Y karakterinden gem alınma olasılığı %10 iken diğerinden alınma olasılığı %90. Heh bu adaletsizlik yüzünden diyoruz ki Y kişisi de bir sürü bilgisayar alıp kendi adaletini sağlayacağım diye oyunu pasif karakterlerle dolduracağına, o da bir başka kişiye aynı zararı vereceğine bu iş temizlensin ve şu bahsettiğim oranlar birbirine yakın olsun, herkesin şansı olsun.

Bunu arkadaşa yanıt olarak değil genel olarak söylüyorum: Piyasa çeşitlerinden 2 örnek özetlemek istiyorum, anlamak isteyen anlar:

1) Tam Rekabet Piyasası: Piyasadaki alıcı ve satıcıların tek başlarına fiyatları etkileme gücü yoktur. Bu piyasanın olabilmesi için gerekenler: Çok sayıda alıcı ve satıcı, piyasaya giriş engellerinin olmaması

2) Tekel Piyasaları: Ürünün ikamesi yoktur (bus, gem, takı, silah) ve tek satıcı (tek kişi +10 karakter) vardır. Diğer firmaların piyasaya girişi de sınırlanır (bahsettiğim satış oranı).

Oyun bize tam rekabet piyasasının olduğunu söylüyor ancak pratikte tekel piyasanın olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi de legal multiciliktir. Bunun için ks atmamaları, birilerinin üzerine kurmamaları, isteyen herkesin aynı şeyi yapabilme olanağının olması vs. önemsiz, bunlar olsun olmasın sonuç aynı. Bu durum tekelciliğe yol açıyor. Bu durum başkalarının kazanmasını engelliyor. Bu durum sunucudaki aktif oyuncu sayısını azaltıyor. Bu durum itemlerin fiyatlarını tek kişinin belirleyebilmesini sağlıyor. Bu durum aktif oyuncunun her ama her yönden zararına.
    Bravo 4-5 sayfalık tartışmanın genel özeti bu.

Senior Member
    Heh bu adaletsizlik yüzünden diyoruz ki Y kişisi de bir sürü bilgisayar alıp kendi adaletini sağlayacağım diye oyunu pasif karakterlerle dolduracağına, o da bir başka kişiye aynı zararı vereceğine bu iş temizlensin ve şu bahsettiğim oranlar birbirine yakın olsun, herkesin şansı olsun.

MMORPG oyunda adalet aramak ne yazık ki gülünç geliyor
    demek istediğin kelimenin adalet değil kendine avantaj sağlama olması gerekir neyse konu TDK değil
    ben zaten söylediğim gibi ksyi desteklesemde üste pazar kurulmasından nefret eden birisiyim
    ks denilen olay serbest piyasa kişi istediği iteme istediği değeri biçmekte özgürdür oyun buna izin veriyor
    reel hayatla özdeşleştirirsen 1 mağaza mı yoksa mağazalar zincirimi daha fazla verim sağlar ?
    oyun izin verdiği sürece bu kişilere hakaret edilmesini doğru bulmuyorum ister gb satsın ister char dizsin
    başkasının hakkını gasp etmeden (üste pazar kurma ) seri sürüm için ks serberst piyasa gereğidir
    ister tek pc ks atarsın ister 10 pc oyun buna izin veriyor vermesini istemiyorsanız hakaret etmeden çözüm önerileri bahşetmelisiniz

seni hakaret ettin demiyorum çoğu yorumda var haksız kazanç sağlıyorlar ibaresi

Senior Member NocturnalCreature's Avatar
    Class
    KO -> Mage
    Server
    KO -> Olympia
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by karimli View Post
    katıldığım noktalar var katılmadığım tek nokta ya sizde olsaydı bu sistem 35 pc bana dokunmasınlar istemez miydin
    mmorpg online oyunda sayı üstünlüğü oluşturmak strateji yada kendine avantaj sağlamak anlamına gelmiyor mu czde ittifak yapanlarda kendine avantaj sağlıyor birden fazla pc alan kişilerde kendi avantajlarını artırıyor neden böle düşünmüyorsunuz
    cevabınıda vereyim çünkü yüzde 95 i bu işi ticaret olarak görüyor gbyi sitelere satıyorlar oyundan kazanç elde ediyorlar diyeceksiniz
    hayatta ve bu oyunda bişiler başaran herkesi yerin dibine vurmaktan öteye geçmiyorsunuz kimse demiyor ki pc alma ittifak yapma diye
    sizinde erişebileceğiniz şeyler önünün açık olduğu şeyi başkalarında hep daha fazlası var diye karalamak hoş değil biri bmwye biner biri şahine sonuç 2 side araba 2 galerici düşün birinin galerisinde 20 araba diğerinde 3 araba olay burda bitmiyor fazlası olanlar sizi saf dışı bıraktığında kuyruğuna basılmış kedi gibi hırlıyorsunuz
    misalen bvb ittifak kuruyor czyi herkese dar ediyor diyorsunuz
    bu sizinde elinizde değil mi anlaşın bi kaç clanla siz onları slottan sürün
    sizde alın 3 5 pc kafanıza göre takılın kendi avantajınızı kendiniz yaratın herkes yapıyor sende yap
    yapma diyen yok hat olmuş 100 lira android tel 200 lira koyu açan pc 300 400 lira + net bağlantısı 70 lira bu masrafları göze alan kişiler kendi avantajlarını artırıyorlar yeri geliyor ekibi olan kişilere kafa tutup 8 kişilik pt oluşturuyor ks deneyebiliyor
    illegal nokta gösterebilcek var mı
    SAVAŞTA VE BARIŞTA HERŞEY MÜBAHTIR İSTER İTTİFAK İSTER SAYI ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ALMAK
    Bende olsaydı sana her iddiasına varım, çok daha farklı olurdu. Çünkü insancıl yönümün bu insanlardan çok daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Ki kısmen de olsa var diyebilirim. Aşağıda açıklama yapacağım bununla ilgili. Olay bu işi layıkıyla yapmak değil. Yukarıda yazdıklarımı verimli okumamışsın. "İnsanlara nefes aldırmayan" cümlesini bu yüzden kurdum. Bazı şeylerin legal olması etik olduğu anlamına gelmez. Bunu hep savunurum. Ticaretten bahsediyoruz öyle değil mi? Yine şu dünyanın işleyişine geri dönüyoruz. Pk da adamın üstün olması hakkında bu forumda benim ağzımdan tek bir kelime bulamazsın. Ks atmış, slotu almış gibi bir şikayetim de olmadı hiç. Ama kardeşim para için, üstüme pazar kurması ve bunu bıktırana kadar yapması hayır ben bunu kabul edemem. Ks kurabilir sayıca üstün de olsun, ama hususi olarak beni rahatsız edemez, beni zorlayamaz. Bu etik değil. Savaşta her şey mubahtır ama kadın ve çocukları öldürmezsin, tecavüz etmezsin, sivillere dokunmazsın. Umarım anlatabilmişimdir.

Quote Originally Posted by taylanbasar View Post
    KARDEŞ kafan hiç basmıyor cidden.En basit şekilde şöyle sorayım.Tarlayı satıp ev almak mı mantıklı yoksa o tarlayı ekip biçip ev almak mı?adsl masrafı ne olacak zaten internet sınırsız.ayrıca oyundaki karaktere bilgisayar satıp item almak.şikayet ettğiniz o tlci ekibi beslemektir.16 tane bilgisayarla 2 ay farm yapar hem güzel bi char dizer hem de 16 bilgisayarı yine kalır.sen şimdi elektrik su flan hesaplarsın.onu da söyleyim sana TL ile item almaktansa bu tarz legal yollarla farm yapmak daha iyidir.Siz istiyorsunuz ki bi tane item alayım sonra onu 25m karla satayım.öyle bi dünya yok.buy sell arası makas şuan gayet iyi durumda.arada çok az miktar fark oynuyor.Zoruna gitmesin yani başkasının kazandıkları.sen kendi ekmeğine bak.
    Bak güzel kardeşim, birincisi mantalitemi anlamamışsın, üstüne hakaret etmişsin, etme mümkünse. Bunları okuyan herkes 16 pc ile kimsenin char dizmediğini biliyor. Lütfen hikaye yazmayalım. Mantık çerçevesinde çok güzel izah etmişsin ama teoriden öteye gitmiyor. Sana şuan kendi yaptığımı anlatıyorum. Bu oyunda tanıştığım ve ailem gibi sevdiğim bir arkadaşımla birlikte şuan Altar'da pazar yapıyorum. Bende tek pc var arkadaşımda 2, toplamda 3 pc var. Bu arkadaşım kalbi ve ruhu tertemiz bir insan ama maalesef BMD hastası. Yani bu adamın oyun oynayıp zaman geçirmekten başka yapabileceği hiçbir şey yok. Ben de ona elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu işi yapmamdaki amacı açıklamak için bu ayrıntıları yazdım. Biz 2 kişi toplamda 5 char var hesaplarda, bunları dizip oynuyoruz ve bunun için şuan pazar yapıyoruz. Şimdi, benim pazar yaptığım insanların hepsi bizi tanıyor. Benim alım satım yaptığım itemi herkes aynı fiyattan alıp aynı fiyattan satıyor. Ben kimsenin üstüne pazar kurup kimseyi rahatsız etmiyorum. Ks olduğu zaman pm atıp insan gibi anlatıyorum ve insanlar anlayabiliyor. Tıkır tıkır işleyen pırıl pırıl bir pazar sistemi kurdum, herkes kazanıyor. Yani "savaşta her şey mubahtır" mantığı yok bende ve işe yarıyor. Bu sistemin içinde 7-8 pcli insanlar da var. Toplamda bahsedilen "tek el piyasasından" çok daha verimli ve çok daha güzel bir sistem bu. Yarın bir gün ben gidip oyunuma bakacağım, bu adamlar pazara devam edecek, ama benim mantığımla devam edecek biliyorum. Yani anlayacağın benim süründüğüm falan yok. Sürünenler sadece benim olsun ben kazanayım ben yapayımcılar. Şimdiye kadar anlaşıldıysam devam edeyim savunduğum şeye:

1. Bende de olsun gibi bir derdim olmadı hiç, benim kendime özel bir gelir kaynağım zaten var. İstersem çok rahat pc alıp kendim de bu sistemi kurabilirim, artık lütfen bu konuyu anlayalım.
    2. Bende olsaydı bu sistem, kimsenin hakkına tecavüz etmeden, tersine gelip pazar yapacak ya da itemini alacak tekil adamı da himayeme alıp yardımcı olduğum bir sistem kurardım, ki zaten kısmen kurdum da. Mantığını oturtmak zor değil.
    3. Buy-Sell fiyatının belirlenmesi kısmına ben de katılmıyorum, zorlamak, zorbalık yapmak değil bu. İsteyen buy pazar kurup alır, isteyen pm den alıp satar, isteyen ucuzdan alır pahalıya satar bu beni bağlamaz. Ki zaten piyasayı bozan pazar yapan kişiler değil, tersine tekil takılan arkadaşlar buna da bizzat şahit oldum. Ucuza alacağı itemi ks atarak pahalıya almaya çalışanlar. Tek el multiciliği kalksa bile bunun düzeleceğini sanmıyorum.
    4. Zamanında bu mafyacılık olayına da maruz kaldım, maksimum dayanabildiğim zaman aralığı 1 saat.
    5. Pazar piyasasına itirazım yok, benim itirazım insanlara zorbalık yapan zihniyet. Zebellah gibi insanların üstüne çöken zihniyet. İnsanların hakkına tecavüz edip, bunu legalim ben diyerek savunmak.
    6. Aynı durum farmda da vardı zamanında. Bu kadar suistimal edildiği için zaten slotların çoğuna restorasyon geldi ve aynı durum yakında bu pazar sistemine de gelirse hiç şaşırmam. Çünkü millet olarak bir şeyin bokunu çıkarmak gibi bir huyumuz var.
    7. Ve son olarak, tek el multiciliği, bu oyunun kanseri olmaktan öteye gitmiyor. Bu pazarı canlandırmıyor, tersine gerçekten charını dizip, oyunu oynamak isteyen kesimi oyundan soğutup, ortamı tamamen para zihniyetine bırakıyor. Pazar yaparak char dizmek, şuan farm yapmaktan daha da zor hale geldi. Bunu anlatmaya çalışıyor bu insanlar, legallik illegallik kıskançlık çekememezlik değil, yani lütfen artık bu tarz yorumlardan vazgeçin.

Çok uzadı yazı, daha fazla uzatmak istemiyorum. Daha nasıl açıklayabilirim onu da bilemiyorum. Umarım anlatabilmişimdir.
    Last edited by NocturnalCreature; 04-24-2019 at 07:33 PM.
    Yaşasın bir post daha kastım!!!

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. Delikanlı çağımızdaki cevher, Yalvarmak, yakarmak nafile bugün, gözünün yaşına bakmadan gider.

Senior Member
    @NocturnalCreature son yazdığımı okumuşsundurda genel anlamda toparladığım yazı sonuncusudur ben ks ye karşı değilim senin de bahsettiğin gibi oyundan bıktırına kadar üste pazar kurulmasından nefret eden birisiyim

çekememezlik ciddi anlamda cz için var nefret ise pazar ve farm alanındaki 10+pcler tabiki herkesi de çekememezlikten yapıyor diye önyargı yapılamaz yapmam da sonuçta bu durumdan bıkan oyunda sürekli rahatsız edilen kesimler illaki var
    çekememezlik duygusu barındıranlar kendilerini belli ediyorlar zaten

şunuda belirtiyim yazının tamamını okumadım bana verdiğin cevabı kayle aldım

Senior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Vega
    Race
    Karus
    Pazarcı olan farmcılardan şikayet ederler gb yi çekerler gb çektiğiniz için bu 8 pc li pazarları görüyorsunuz azcık beyninizi çalıştırın.Bu tipler nasıl biliyormusun jr den çıkıp hemen koşa koşa buy pazarlara gidip gemleri satan kişilerdir o gemleri alan kişi ne yapıyor derseniz sağ inn olduğu yere geçip sessiz sessiz gem pazarını kurup kar yapıyor ee o zaman şikayet etmeyeceksin? oyununu oynayıp çıkacaksın!

Junior Member
    Çete diye tabir ettigin insanlardan bir taneside benım ben bu oyuna her ay 20.000 knıght cash alıyorum sen ne alıyorsun ? çok merak ettım oyunun ayakta durması ıcın cash bile çekmiyorsundur bir şeyleri başarmış insanları çekememezlık duygusu nedir ya hakikaten eziksiniz.

Şahsi fikrimi söylemek gerekirse , buradaki bazı arkadaşlarıma katılıyorum bu adam eğer illegal bi şekilde girmiyorsa hepsi icin ayrı ayrı masrafta bulunup bunu bir yatırım şekline getirmiş ve gördüğüm kadarıyla kimsenin üzerine bişey kurduğuda yok kimsenin ekmeğine kan doğradığıda geçmiş kösesine takılıyor oldu ki zaten senin pazarını tutsa ustune kursa vesaire bu gibi durumlarda söylediklerinde haklısın ve işlem görür cr sini acarsan ama şimdi elimi vicdanıma koyarak konusursam sırf bende onun kadar imkanlar yok yada o kadar yatırım yapmadım diye bi insanın yaptıklarını karalarsam buda yanlış bir bakış acısı bence bir elektrigi kesilse o adamın yarım saat karakter sokup pazar kurucağını interneti kopsa aynı şekilde yada server patlamasında emeğini vermiş parasını vermiş e ilgileniyor legalde adam diyelim e bu durumda eşitlik ilkesine dayanarak herkes eşit şartlara sahip sende taşın altına onun kadar elini koyarsan her ay onun kadar cash cekip internet elektrik ve zaman harcıycaksan senin yaptığında gözüme batmazdı yani birazcık kedi ciğer hesabı olmuş anladınmı bu oyunun hiç bir yerinde 3 kuruşa 5 köfte yokki zaten farmada gitsen tek karakterde oynasan 1000 liralık karakteri olan adamla 10000 liralık karakteri olan adam ve ayda 1k pus harcayanla 200 tl pus harcayan adam bir olmuyor sistem bu sekilde işliyor bunun kadar doğal bi durum göremiyorum tabiki yanlıs oldugunu dusunen arkadaslarada saygımız ayrı ama abartılmıs bence