Results 1 to 7 of 7
    Junior Member

Post Knight online eski ruhunu kaybetmesi görüş ve önerilerim

Merhabalar,

öncelikle bu yazıyı yazmadan önce yazıp yazmama konusunda çok düşündüm..
    Oyunu yaklaşık 10 yıl önce oynuyordum ve bu yeni gelen etkinlikler metroda reklamlarının dönmesi vs ile yeniden başlama kararı aldım.
    Fakat oyuna yeniden başladığımda brçok şeyin eskisi gibi olmadığını değiştiğini anladığımda bu sürece uyum sağladım ve çok güçlü olmasada bir karakter kastım.
    Oyunda ilerleyen seviyelerde fark ettiğim ve oyuncu kaybettirdiğini düşündüğüm bazı konular var birçoğunu eleştirebilirsiniz eleştiriye tamamen açık biriyim ancak küfür ve argo söz kullanmadan olması kaidesi ile....

1- Oyun tamamen ekip oyunu olayına çevrilmiş , CZ bowldaki bosslar veya Eslant bosslarını eskisi gibi tek kişi kesmek neredeyse imkansız. 3-4 kişi ile kesmek bile bayağı zor bu durumda çok fazla oyunda sosyal çevresi olmayan fakat oyunu oynamak isteyen arkadaşların oyuna devamlılığını etkiliyor. Bununla birlikte genelde kesilen bosslarında boş atması insanların boss peşinde koşmasını engelleyecek boyutlarda. Benim kendi düşüncem eslant bossları ve özellikle bowl bölgesinde olan bossların kesilmesinin kolaylaşması oyuna solo oyuncularında katılımını arttıracaktır. Ayrıca itemlerin sadece belirli gruplarda toplanmasını engelleyecek ve oyunu azda olsa eski ruhuna kavuşturacaktır.

2- Oyundaki etkinliklerin yüzde 90 ında oyunculara geçici itemlerin verilmesi (pus , kanat vs ) oyuncularda bu etkinliklerin peşinde koşma hevesini kırdığını düşünüyorum.. Daha eski zamanlarda benim hatırladığım bir yılbaşı etkinliğinde insanlar üzerlerine chıtın set giyebilmek için günlerce kardan adamların peşlerinde koşardı en azından kalıcı bir şeyler elde etmek için ancak şimdiki etkinlikte alınan itemi oyuncu alsada tüketeceği için peşinde de koşmayı gereksiz görüyor. Beni önerim Eski tarzda bir etkinlik getirilerek chitin yerine mythrill armor konulsa ve düşme oranı ciddi miktarda düşürülse dahi oyuncular üzerlerine kayda değer birşeyler elde edebilmek için günlerce o etkinliği takip edecektir. Böylelikle oyuna para yatırmayan arkadaşlarında bir nebze olsa yüzü gülecek ve oyuna bağlanacaklardır. Ayrıca bu tarz bir etkinlik oyuna sadece para basan arkadaşlarla sadece oynamak için oynayanlar arasında da bir denge sağlar CZ bölgesinde atılacak PK larıda daha çekişmeli bir hale getirebilir.

3- Diğer gördüğüm konu ise üstteki konu ile direkt bağlantılı aslında , Oyuna para harcamayan (yani item vs sitelerden satın almayan) arkadaşların CZ'ye çıkması neredeyse mucizelere bağlı , çıksalar bile 1 kaç saat içerisinde kesilmekten sıkılıp bırakacaklardır. İtem etkisinin farkı azaltılarak playerlığa yönelik atılımlar yapılabilir. Yani demek istediğim shard 8 ile 1000 vuran adam artık 750 gibi bir damage vurursa bu şekilde bütün karakterlere nerf getirilirse PK lar daha uzun sürer ve oyuncularda yeteneklerini geliştirmek için çalışabilirler buda oyunda kalma sürelerini arttıracak bir atılım olur.

Aslında diyecek çok konu var ama şimdilik aklıma gelen eleştirilerim ve önerilerim bunlar. Pek dikkate alıncağını sanmıyorum ama yazmazsam kendimi suçlu hissederdim.
    Amacım oyuna para vermeyerek oyuna hükmetmek vs değil zaten kombo vs bilmem çok iddaalı bir oyuncuda değilim.
    Sadece oyunu geliştireceğini düşündüğüm şeyleri yazmaya çalıştım.
    Eleştirileriniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Senior Member FFferik16's Avatar
    İşte oyunu oyun olarak gören, gerçekten oynamak isteyen oyuncu türü ve istekleri. Tamamına katılıyorum.

Maalesef sayımız çok az ve oyun için daha iyi olabilecek şeyler, malum sitelerle mücadele edilemediği için gerçekleşemiyor. Eskiye nazaran oyunun konsepti tamamen değişti. PK'sı dahi farm-gelir-çıkar ağırlıklı bir oyun var şu an.

Junior Member
    Aynen bu şekilde olduğu içinde oyuncu kaybediyor sadece millet farm yapıp gb satmaya çalışıyor oyunda bu düzenin değişmesi oyunun gelişmesi açısından çok önemli

Member
    Class
    KO -> Priest
    Server
    KO -> Olympia
    Race
    Karus
    Söylediklerinin büyük bölümüne katılıyorum. Özellikle yeni gelen zırh ve silahlar(krowaz, dark knight vs.) oyun dengesini çok ciddi derecede bozup paper mage ve battle priest gibi karakterlerin full+full olsa bile iş yapmasını ciddi anlamda bitirmiş.

Kesinlikle oyunun en bozuk(eşitliği bozacak kadar güçlü sınıfı warrior ve akabinde roque sınıfına nerf gelmeli.

Ben atağını kırıp, parazit ve torment attığım halde benimle hemen hemen aynı seviyede bir warrioru kesmekte zorlanıyorum ve atak kırma atmama rağmen 800 gibi bir rakam vurmaya devam ediyor. Üstelik anti defans olarak iron set kullanıyorum ve defansım 1k ve üzerini görebiliyorken. Ya bu düzeltilmeli ya da atak kırma yeteneği priestlerden kalkmalı.

Aynı seviyede itemlerle warrior eskiden bir battle priest kadar hasar veremezken şu an berserker sayesinde daha fazla vurabilmektedir ve bu adil değildir. Neden adil olmadığına gelirsek, battle priest oynamak için muazzam seviyede HP, Defans ve Mana değerinden vazgeçilmektedir. Oyun bunu dengelemek için bu sınıfa yani priestlere aynı seviyede itemlerle bir warriora göre daha fazla hasar vurma kabiliyeti verir ki bu normaldir, çünkü battle priest karakterinin de warrior kadar HP, Defans ve Mana değeri yoktur. Warrior sınıfı berserker oynanmaya başlanmadan önce nispeten bir denge vardı diyebiliriz fakat berserker geldikten sonra warriorlar sadece 300 defanstan vazgeçip saçma sapan bir hasar verebilme şansı yakaladılar. Bir warriorun hem tank hem de sürekli seri spike atar gibi bir hasar vermesi tamamen saçmalık ve dengeleri tamamiyle bozan bir durum. İşte bu sebeple insanlar ya berserkerin kalkmasını ya da dengeli bir hale gelecek şekilde nerflenmesini istiyorlar ve bu gerekli bir durum.

Rogue sınıfına bakacak olursak, öncelikle okçuları ele alalım. Bir okçunun neredeyse attığı her yetenek heal atarken elimi düşürüyor. Böyle bir saçmalık olmamalı. Resistler ne kadar yüksek olursa olsun ice ve kilitleyen skilleri büyük oranda tutuyor. Ayrıca dibine girerek 3lü-5li kombinasyonu ile atak kırma atılmasına rağmen verdikleri hasar yine çok yüksek. Zaten uzaktan vurma ve diğer sınıflara göre light feet sayesinde hızlı hareket etme şansı olan bir sınıfın oyunu bu kadar domine etmemesi lazım. Üstelik bir çoğu macro kullanıyor ve bizim gibi bu oyunu hilesiz ve zevk için oynayan oyuncuların oyundan soğumasına sebep oluyor.

Asaslara gelirsek, iron set takıp full anti defans kalkanım olmasına rağmen komik hasarlar verebilmekteler. Yahu bu oyunda antidefans neden var diye sorarlar adama? İyi itemlere sahip tek bir asas antidefans itemlerini takmış orta halli bir priesti tek başına kesememelidir. Evet asasların özelliği suikasttır. Bir anda savaşa girer ani hasarını verir ve çıkar fakat int oynayan(int bp değil bildiğiniz int) bir priestin canı ve defansı yüksektir, ayrıca anti defanslara sahip bir kalkan takar. Oyun prieste heal skilleri ve tanklığı sayesinde savaşta ayakta kalma yeteneği verir fakat dengeli olması açısından priestin hasar verme becerisini de elinden alır. Hasar verme becerisinden vazgeçen bir priest tek 1 kullanıcı karşısında bu kadar çaresiz kalıyorsa nasıl bu oyundan zevk alarak oynayabilir ki?

Ek olarak oyundaki tüm zırhların verdikleri defanslar çoktan aza doğru warrior>priest>rogue>mage şeklinde ilerler. Yani oyun asaslara verdiği ani hasar yeteneğine karşın bunu dengelemesi açısından ellerinden defansını ve hp değerlerinin bir bölümünü alır ki böyle de olmalıdır. Fakat şu an oyunda gördüğüm durum aynı item seviyesinde bir warrior ve roque sınıfına atak yaptığımda roguenin daha az hasar yediğini gözlemlemekteyim. Oyun yine rogue sınıfına canını daha hızlı toplayıp tamamlayabilsin diye minör yeteneğini vermiş. İşte burada bu dengesizliğin oluşmasının tek sebebi yeni çıkan krowaz vb. armorları giymeleridir. Şu an czdeki roguelerin büyük bir bölümü warriorlara göre meleeden daha az hasar yemekte ve kaçma yetenekleri sayesinde ölümsüz gibi oyun oynamaktadır. Ek olarak macro vb. hileler ile şu an rogue sınıfı oyunu her level ve item derecesinde domine etmektedir. Kesinlikle jamadar kalkmalı ve rogue sınıfının hasar verme kabiliyeti düşürülmelidir.

Ayrıca eskiden heal kesmek çok zordu fakat şu an 1 tane warrior bile denediğim 10 healden 9'unu kesebiliyor. Kesinlikle bu konuda bir değişiklik yapılmış ve inanılmaz saçma olmuş.

Bu oyun tasarlanırken kullanıcıların her sınıfı istediği şekilde oynamasına imkan tanıyarak tasarlanmıştır. Bu sebeple tüm sınıfların fabric antidefans zırhları vardır. Bu sebeple oyunda andifens takılar ya da kalkanlar vardır.(yani eskiden vardı onu da kaldırdılar) Fakat oyun bir yerden verirken bir yerden de alır ki bir denge kurulsun. İşte oyuna sonradan eklenen ve karakterlerin neredeyse GM karakterler ile yarışacak hale gelmesini sağlayan bu yeni itemleri kabul etmiyorum.

Ben 2005ten beridir severek priest oynayan biri olarak şu an adil şekilde diğer sınıflarla baş edemiyorum ve bırakmak üzereyim. Bu denge ya kurulmalı.

Okuyanlara teşekkürler.

Junior Member
    Güzel yazmışsın hepsini okudum birçoğunda haklısın. Yeni itemleri silme gibi bir şansları olacağını sanmam ama BP ve paper mage gibi karakterlerin oyuna katılabilmesi açısından krowaz setlerin benzeri özellikleri veren BP nin ve paper magein giyebileceği statlarda normal krowazlardan daha düşük defanslı bir set getirilebilir.

Banned
    Class
    KO -> Mage
    Server
    KO -> Destan
    Race
    El-Morad
    Infractions
    0/1 (15)
    Quote Originally Posted by StockingsBubble View Post
    Söylediklerinin büyük bölümüne katılıyorum. Özellikle yeni gelen zırh ve silahlar(krowaz, dark knight vs.) oyun dengesini çok ciddi derecede bozup paper mage ve battle priest gibi karakterlerin full+full olsa bile iş yapmasını ciddi anlamda bitirmiş.

Kesinlikle oyunun en bozuk(eşitliği bozacak kadar güçlü sınıfı warrior ve akabinde roque sınıfına nerf gelmeli.

Ben atağını kırıp, parazit ve torment attığım halde benimle hemen hemen aynı seviyede bir warrioru kesmekte zorlanıyorum ve atak kırma atmama rağmen 800 gibi bir rakam vurmaya devam ediyor. Üstelik anti defans olarak iron set kullanıyorum ve defansım 1k ve üzerini görebiliyorken. Ya bu düzeltilmeli ya da atak kırma yeteneği priestlerden kalkmalı.

Aynı seviyede itemlerle warrior eskiden bir battle priest kadar hasar veremezken şu an berserker sayesinde daha fazla vurabilmektedir ve bu adil değildir. Neden adil olmadığına gelirsek, battle priest oynamak için muazzam seviyede HP, Defans ve Mana değerinden vazgeçilmektedir. Oyun bunu dengelemek için bu sınıfa yani priestlere aynı seviyede itemlerle bir warriora göre daha fazla hasar vurma kabiliyeti verir ki bu normaldir, çünkü battle priest karakterinin de warrior kadar HP, Defans ve Mana değeri yoktur. Warrior sınıfı berserker oynanmaya başlanmadan önce nispeten bir denge vardı diyebiliriz fakat berserker geldikten sonra warriorlar sadece 300 defanstan vazgeçip saçma sapan bir hasar verebilme şansı yakaladılar. Bir warriorun hem tank hem de sürekli seri spike atar gibi bir hasar vermesi tamamen saçmalık ve dengeleri tamamiyle bozan bir durum. İşte bu sebeple insanlar ya berserkerin kalkmasını ya da dengeli bir hale gelecek şekilde nerflenmesini istiyorlar ve bu gerekli bir durum.

Rogue sınıfına bakacak olursak, öncelikle okçuları ele alalım. Bir okçunun neredeyse attığı her yetenek heal atarken elimi düşürüyor. Böyle bir saçmalık olmamalı. Resistler ne kadar yüksek olursa olsun ice ve kilitleyen skilleri büyük oranda tutuyor. Ayrıca dibine girerek 3lü-5li kombinasyonu ile atak kırma atılmasına rağmen verdikleri hasar yine çok yüksek. Zaten uzaktan vurma ve diğer sınıflara göre light feet sayesinde hızlı hareket etme şansı olan bir sınıfın oyunu bu kadar domine etmemesi lazım. Üstelik bir çoğu macro kullanıyor ve bizim gibi bu oyunu hilesiz ve zevk için oynayan oyuncuların oyundan soğumasına sebep oluyor.

Asaslara gelirsek, iron set takıp full anti defans kalkanım olmasına rağmen komik hasarlar verebilmekteler. Yahu bu oyunda antidefans neden var diye sorarlar adama? İyi itemlere sahip tek bir asas antidefans itemlerini takmış orta halli bir priesti tek başına kesememelidir. Evet asasların özelliği suikasttır. Bir anda savaşa girer ani hasarını verir ve çıkar fakat int oynayan(int bp değil bildiğiniz int) bir priestin canı ve defansı yüksektir, ayrıca anti defanslara sahip bir kalkan takar. Oyun prieste heal skilleri ve tanklığı sayesinde savaşta ayakta kalma yeteneği verir fakat dengeli olması açısından priestin hasar verme becerisini de elinden alır. Hasar verme becerisinden vazgeçen bir priest tek 1 kullanıcı karşısında bu kadar çaresiz kalıyorsa nasıl bu oyundan zevk alarak oynayabilir ki?

Ek olarak oyundaki tüm zırhların verdikleri defanslar çoktan aza doğru warrior>priest>rogue>mage şeklinde ilerler. Yani oyun asaslara verdiği ani hasar yeteneğine karşın bunu dengelemesi açısından ellerinden defansını ve hp değerlerinin bir bölümünü alır ki böyle de olmalıdır. Fakat şu an oyunda gördüğüm durum aynı item seviyesinde bir warrior ve roque sınıfına atak yaptığımda roguenin daha az hasar yediğini gözlemlemekteyim. Oyun yine rogue sınıfına canını daha hızlı toplayıp tamamlayabilsin diye minör yeteneğini vermiş. İşte burada bu dengesizliğin oluşmasının tek sebebi yeni çıkan krowaz vb. armorları giymeleridir. Şu an czdeki roguelerin büyük bir bölümü warriorlara göre meleeden daha az hasar yemekte ve kaçma yetenekleri sayesinde ölümsüz gibi oyun oynamaktadır. Ek olarak macro vb. hileler ile şu an rogue sınıfı oyunu her level ve item derecesinde domine etmektedir. Kesinlikle jamadar kalkmalı ve rogue sınıfının hasar verme kabiliyeti düşürülmelidir.

Ayrıca eskiden heal kesmek çok zordu fakat şu an 1 tane warrior bile denediğim 10 healden 9'unu kesebiliyor. Kesinlikle bu konuda bir değişiklik yapılmış ve inanılmaz saçma olmuş.

Bu oyun tasarlanırken kullanıcıların her sınıfı istediği şekilde oynamasına imkan tanıyarak tasarlanmıştır. Bu sebeple tüm sınıfların fabric antidefans zırhları vardır. Bu sebeple oyunda andifens takılar ya da kalkanlar vardır.(yani eskiden vardı onu da kaldırdılar) Fakat oyun bir yerden verirken bir yerden de alır ki bir denge kurulsun. İşte oyuna sonradan eklenen ve karakterlerin neredeyse GM karakterler ile yarışacak hale gelmesini sağlayan bu yeni itemleri kabul etmiyorum.

Ben 2005ten beridir severek priest oynayan biri olarak şu an adil şekilde diğer sınıflarla baş edemiyorum ve bırakmak üzereyim. Bu denge ya kurulmalı.

Okuyanlara teşekkürler.
    emeğine sağlık her cümlesini sabırla okudum.Okçu ve asas oyuncusu olarak dediklerine kısmen katılıyorum .Priest gibi bu denli defansif bi karanterin nerf ü okçudur ki sürekli heal atabilir hale gelmesi sorun yaratacak bir durum oluşturur kanaatindeyim.Asasların minor skiline gelirsekte cd sini düşürmelerini bende isterim ayriyetten EVET 83 warrior skillerine KESİNLİKLE düzenleme getirilmeli.joblar arasında ucumlar oluşmaya başlandı.

Kesinlikle tum yorumlara katiliyorum..