Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
    Junior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad

Eski Sunucuların Gidişatı Hk.

Konu(lar)ın kapatılmasına ilişkin @AlonsoPedroLopez adlı arkadaşımızın belirttiği üzere hatam, örnek olarak sunduğum oyun içi bilgilerin satışını yapan, bizler gibi oyuncu olan pazarcılar tarafından istenilen örnek temelli Türk Lirası karşılıklarının açıkça belirtilmesine ilişkindir... Bu sebeple gerekli kısımları düzeltme şansı sunmaksızın konular kapatıldığı üzere, (bana bildirilen) hatalar giderilerek tekrar konuyu açmış bulunuyorum.

Selamlar,

Burada ifade edeceklerimi bir başka konu başlığı altında daha öz bir şekilde yazmıştım. Fakat son zamanlarda yeni sunuculara odaklanan bir ilgi ve alaka oluşmasından ötürü, bu sitem dolu metni kaleme almak da zaruri oldu. Siz değerli oyun ve forum yöneticileri ile birlikte, oyunun asıl sahipleri olan oyuncu arkadaşlarıma seslenmek istiyorum.

Ares sunucusunda oynamaktayım. +10 Raumlar, +10 Baallar ve +10 Wirinomların yanı sıra +10 Windforceların olduğu, +10 Krowaz setler ile Mithrill setlerin yer aldığı, +10 Shell setlere küs bakıldığı bir sunucuda yer alıyorum kısacası... Dolayısı ile CZ’de ayakta kalabilmek adına, ortalama eşyalara sahip bir karakterle oyunda yer almam gerekiyor. Fakat pazar mafyası dediğim birkaç arkadaş ki isimlerini zikretmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Sunucuda yer alanlar çoktan zihinlerinde ejderhanın duman saçan burnunu hayal etmiştir bile... Bu eşyaları ki oyun içi bilgiden ibaret olan “elit itemleri” satan hangi oyuncu arkadaşa sorarsam sorayım, fiyat karşılığı olarak hiç birisi ama hiç birisi oyun içi takas yahut noah istiyorum demiyor, diyemiyor belki de... Yahu arkadaşım, ben bu oyun içi bilgilere Türk Lirası yatırmadan sahip olamayacak mıyım? Hayır, olamayacağım. Peki, neden mi? Çünkü bu mafyalar, elit diye tabir ettikleri eşyaları stoklayarak pazarı ellerinde tutuyorlar. Bu iş gerçekten de giderek daha fazla can sıkmaya başladı. Bir çözüm üretilmesi düşünülüyor mu? Yoksa eski sunucuların içi gerçekten de boşaltılıyor mu? İnsanlar geldikleri gibi kaçıyor ve yeni açılan sunucularda kendilerine fırsat yaratmaya çalışıyorlar.

Bir diğer can yakıcı nokta ise şu: Benim yer aldığım klandaki arkadaşlarım Hollandalı. Onların asgari ücretinin Türk Lirası’na tekabülü bizim ülkemizde uygulanan asgari ücret tarifesinin yaklaşık olarak yedi katı. Ben ise ülkemizin güzide şehirlerinden seçkin bir üniversitesinde akademisyen olarak yer almama rağmen aylık maaşım ne yazık ki pazarcı (oyuncu) arkadaşlarımızın satmakta olduğu iki elit itemi almaya dahi yetmiyor. Fakat yabancı arkadaşlarım dolar kuru üzerinden değerlendirilen Npoint’leri oldukça uygun bir fiyata alırken bir de üstüne oyun içi eşya alış verişinde Euro kurunu Türk Lirası’na çevirerek oldukça kârlı bir şekilde alış veriş gerçekleştirebiliyorlar. NTTGame ve değerli oyuncu arkadaşlar, bu iş nereye gidiyor söylememi ister misiniz? Oyun patlamaya doğru hızla ilerliyor. Birkaç zengin delikanlının ampul misali ışık saçtıkları cilalı karakterleri ile birlikte Ronark Land haritasında Atross ve Lyot kestikleri hayalet bir kasaba olmaya doğru yokuş aşağı, freni patlak bir şekilde ilerliyor…

Peki ama eleştirdik, eleştirdik de ne yapılabilir, söylemediniz, denilmesin. Stokçulara müdahale edin… Oyun kurallarını yazıp, istenildiği gibi değiştiren sizlersiniz. Oyun içi eşya alış verişini PUS üzerinden Npoint aracılığı ile yapabileceğimiz bir sistem getirin. En kötü ihtimalde ise eski sunucuları tek çatı altında birleştirerek şu mafyalara rakip çıkartın ki sunucuların sahibi artık daha fazla olamasınlar…

Önerilerin tartışılması ve yöneticilerin de destekleri ile birlikte bu kötü gidişata son verilmesi taraftarıyım. En azından diğer arkadaşlarımız da konuya katılarak, hatalı olduğum(uz) tarafları ifade edebilir ise çözüm yollarını tartışabiliriz. Rica ediyorum, bu sorunu çözmek için gereken azami çabayı gösterelim. Çünkü şahit olduğum bir gerçek var ki bu eğlence dünyasını değerli kılan ayrıcalıkları, günümüz neo-liberal dünyanın yırtıcı pazarına kurban etmeyelim. Kaldı ki o dünyada dahi denetleyici bir güç olarak yönetim, pazarın dengesini kurmak için olası düzenlemeleri yapmak mecburiyetindendir.

Esen kalın, saygılarımla…

Senior Member
    Nickname
    ŞANLITÜRKİYEM
    Class
    KO -> Rogue
    Clan
    OSMANLI
    Race
    Karus
    Silinmesi değil, doğru alana taşınması diyeceksiniz.
    Demek ki tekrar doğru alana gönderecekler gönderiyi.
    Kal sağlıcakla.
    "Külli nefsin zâikatü'l-mevt" / "Her nefis ölümü tadacaktır."

Senior Member crrokan12's Avatar
    Nickname
    ILastReal
    Class
    Rogue
    Clan
    AYYILDIZ
    Server
    Gaia
    Race
    El-Morad
    Uzun bir yazı olmuş eline, emeğine sağlık öncelikle ..

Seninle aynı görüşteyim fakat pazar mafyası dediğin oyuncuların yaptığı ticaret ister TL olsun ister GB olsun malesef engellenemez oyunun mevcut sistemi ile benim düşüncem bu yönde en azından.
    Neden engellenemez bunu açıklayacak olursam; oyun içerisinde ki bir itemin TL karşılığında oyun dışında satılarak alındığını NTTGame firmasının kontrol edebilmesi malesef çok zor. Geniş çerçeveden bakacak olursak rakamı sallıyorum 10 kadar sunucu, her sunucu da yine sallıyorum 1000 oyuncu olduğunu varsayarsak artı-eksi bu rakamlar gerçek değil ama bu şekilde bile 10000 kişilik bir insan yığınının her birinin kontrol edilmesi gerekiyor. Nereden edeceksin? Pazar pazar dolaşıp pm atıp fiyat sorarak yada loglardan vs. bunun bile yapılması çok zorken hadi yapıldı diyelim. Pazarcı, alıcıya 1000 TL istiyorum dedi logdan yakalandı ve işlem yapıldı hesap engellendi. Şimdi gelelim meseleye o adam TL karşılığında sattığı eşyayı o hesapta/karakterde mi tutuyor ki? Büyük ihtimalle hayır.

Anlayacağın üstadım, bu durum kontrol edilemez.(Edilse bile engellenemez) Adamlar bir şekilde yolunu bulur.

Belki diyerek bir fikrim var onu belirtmek istiyorum. Forumda gönüllü moderatörler olduğu gibi oyun içinde de Gönüllü Denetleyici Oyuncular koyarak ( GM DEĞİL ) bu tip durumları bildirebilecek oyuncular. Çok küçük küfür, flood durumlarında belki kısa süreli susturma yapabilecek kadar yetkisi olacak oyuncular.
    Hem oyun içi düzenin sağlanmasında faydalı olabilir, hemde bu tip durumları GM'lere ileterek düzeltilmesinde rol oynayabilirler. Olur ya da olmaz bilemem tabi ..

Mod Team Lead ScORp_LiON's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    Karus
    Selam,

Bu konu 2004 yılında da vardı bugün de var. Önemli olan siz hangi taraftasınız? Oyunda her eşyayı gb ile alabilirsiniz. Ben de eşyalarımı yaparken alınmaz dediler olmaz dediler ama ben hepsini oyun içi gb ile aldım. Kolay mı oldu? Elbette olmadı, şimdi pazardan pontus ring topluyorum belki 1 veya 1.5 sene sürecek ama pontus +3 ringim olacak.

Bazı şeylerin 3 günde olmadığına inanıyorsanız siz de aynısını yapabilirsiniz.
    Herhangi bir sebeple Cheat Reports konuları veya kanıt içerikleri resmi forum, farklı forum sayfaları ve diğer platformlarda ya da 3. kişilerle paylaşılması yasaktır. Bu kurala uymayan forum ve discord hesapları süresiz olarak kapatılır, oyun hesapları GM inisiyatifine göre cezalandırılabilir.

Junior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Merhaba Sayın ScORp_LiON,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Sanırım hangi tarafta yer aldığımı ifade etmeme gerek yok. Sizinle de oyun içerisinde karşılaşıyorum. Her ne kadar karşı ırklarda yer alsak da, oyun çabanızı takdir ediyorum

Yorumunuza gelecek olursak, saygı duyduğumu belirtmem gerekiyor. Bu oyunu oynadığım 10 yılı aşkın sürenin hiçbir döneminde eşya yahut oyun karakterlerine para ödemedim. Her zaman işimi oyun içi yöntemlerle halletmeye çalıştım. Fakat benim karşı çıktığım aslında şu idi: "Oyun pazarını ellerinde tutan ve insanları kendilerinden alış veriş yapmaya zorlayan birkaç işim mevcut." Ben eşyaların Türk Lirası ile alınıp satılmasına karşı çıksam da, kısa vadede bu duruma bir çözüm üretilmesinin yapımcı firmanın işlem hızı sebebiyle gerçekleşemeyeceğini tahmin edebiliyorum. Fakat NTTGame'in en düşük çaba ve girişim azmi ile bu stokçulara müdahale edebileceğine de inanmak istiyorum. Eğer bu kadar küçük bir girişim dahi gerçekleştirilemeyecek ve eski sunuculardaki bu tekelleşme ivmesi kırılamayacak ise oyun yöneticilerine daha fazla nasıl güven besleyebilirim ki?

Son kertede ise bütün bu istekler ve dilekler yerine getirilemeyecek olsa dahi, eski sunucular tek çatı altında toplanılarak tekelleşen bu kanserli hücrelere müdahale edilemez mi? Sonuçta onların da en çok korktuğu tam olarak bu. Daha fazla satıcı demek, daha fazla rekabet ve pazar paylarının düşmesi demektir. Ancak bu doğrultuda Türk Lirası ile satış politikalarındaki ısrarlarından ve fahiş fiyat uygulamalarından vaz geçecektirler. Lütfen yanılıyorsam beni uyarın.

İş yoğunluğum nedeni ile geç cevap verdiğim için de kusura bakmayın, kolay gelsin.

Senior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Quote Originally Posted by ScORp_LiON View Post
    Selam,

Bu konu 2004 yılında da vardı bugün de var. Önemli olan siz hangi taraftasınız? Oyunda her eşyayı gb ile alabilirsiniz. Ben de eşyalarımı yaparken alınmaz dediler olmaz dediler ama ben hepsini oyun içi gb ile aldım. Kolay mı oldu? Elbette olmadı, şimdi pazardan pontus ring topluyorum belki 1 veya 1.5 sene sürecek ama pontus +3 ringim olacak.

Bazı şeylerin 3 günde olmadığına inanıyorsanız siz de aynısını yapabilirsiniz.
    cr de item tl satışı için yüzlerce konu açtım hep incelencektirtir denilip hiç bir işlem yapılmadı buna ne diceksiniz
    adamlar yıllardır item satıyor

Nickname
    ILastReal
    Class
    Rogue
    Clan
    AYYILDIZ
    Server
    Gaia
    Race
    El-Morad
    Server birleştirilmesi sadece bu durum dikkate alınarak yapılmaz diye düşünüyorum. Bu yüzden bu olayın çözüme kavuşmasında bir olasılık olduğunu sanmadığımı tekrar belirtmekte fayda görüyorum

Bunun yapılabilmesi için sanırım tek yol oyun içi ticaretin kapatılması olur ki bunu da bende dahil olmak üzere kimsenin isteyeceğini sanmam.

Benim bu konuda ki önerim şu olabilir sadece; oyun içindeki para sınırlamalarının kaldırılması diyebilirim. Yani elinde ki eşyayı şu an pazara 10 GB (999) ye koyabiliyorsun bu sınırlama kaldırılarak sınırsız hale getirilmeli, karakter ve bankada ki para kapasitesi 21 GB şu anda bu da kaldırılarak sınırsız hale getirilmeli. Ancak bu şekilde TL ile İtem satışının önüne geçilebilir. Ki pazarcı artık mafyası yada tek bir kişi olsun elinde ki eşyayı pazara satmak istediği oyun parası ile koyabilmelidir. Açıkçası tek çözüm olarak bunu görüyorum...

Birazda TL ile satışların sebebi bu, Trade edilebilir para miktarı sınırlı, pazardan eşya satışında ki para miktarı sınırlı. Bu sınırlamalar kaldırılırsa Satıcı( Mafyası, Normali) elinde ki eşyayı pazardan satmaya da yanaşacaktır. Çünkü bahsettiğim sınırlamalar olduğu için Para + Eşya gibi takaslar teklif edilmekte ve Satıcı bunu kabul etmeyebilmektedir.

Junior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Güzel bir öneri Sayın crrokan12,

Fakat tekrar ifade etmek gereği duyuyorum. Bu durumda mevcut düzen ne yazık ki değişmeyecektir. Aksine söz konusu bu (tekel) arkadaşlar fahiş fiyat uygulamasını devam ettirecektir. Hatta fiyatlarını iki ya da üç katına da çıkarabilirler Ne yazık ki oyun içi eşyaların stoklarının kendilerinde olduğunu itiraf etmekteler. Bu da oyuncular üzerindeki yükün daha da artmasına neden olacaktır. Çünkü kim ne derse desin, resmi satış sitelerinin yarattığı ve devam ettirmekte ısrarcı olduğu, oyun içindeki bilgilerin satışından oluşan, GB fiyatlama sistemi mevcut. İş dönüp dolaşıp hep aynı noktada tıkanıyor sanırım. NTTGame'in pazara müdahale politikası ile birlikte resmi satıcı sitelerin yarattığı GB fiyatlama sistemindeki dalgalanma ve oyuncunun ahlak düzeyi... Ben son iki seçenekten yana ne yazık ki umutlu değilim. Bu nedenle son çare olarak ilk seçeneği şiddetle desteklemeye ve önermeye devam etme taraftarıyım. NTTGame'in bu duruma yönelik aktif bir çözüm önerisi getirmesi gerektiğine inanıyorum.

(Sözüm meclisten dışarı arkadaşlar, lütfen ahlaki değerlendirmemi üzerinize alınmayın. Bahsettiğim kişiler sürekli üzerinde durduğum mafyavari tavırlara sahip stokçu şahıslardır)

Nickname
    ILastReal
    Class
    Rogue
    Clan
    AYYILDIZ
    Server
    Gaia
    Race
    El-Morad
    Farklı bir sistemde çözülme olasılığının daha düşük olduğunu tahmin ettiğim için böyle bir çözüm üretilebileceğini düşündüm açıkçası. Fahiş fiyat olayını NTTGame malesef belirleyemez görüşündeyim hala oyunun mevcut sisteminde bu imkansız görünüyor. Bunu yapabilmesi için tekrar belirttiğim gibi oyun içi ticareti kapatması gerekir ki yine belirtiyorum bunu da kimse istemez. Üstte belirttiğim önerim en azından eşyaların oyun içinde pazarda satılabilmesine olanak sağlayacağı için daha makul bir çözüm olarak gözüktü bana. Yapılıp denenebilecek bir sistem önerisidir şahsımca çünkü kimsenin bu duruma bir itirazının olacağını sanmıyorum veya kimseye bir zarar vereceğini sanmıyorum.

Günümüz ticareti malesef oyunun dışında da böyledir. Gücü elinde tutanlar piyasayı belirler, gerisi buna uyum sağlamak zorundadır.

Düz mantıkta yeni sunucuya girdiğimizi düşünelim ve boss keserek drop aldık İron Neck. çıktı ve ilk düşen İN. olduğunu varsayıyorum. Ben buna istersem 50 GB fiyat biçip pazara o fiyatla koyabilirim. Almak ya da almamak ALICININ İNİSİYATİFİNDEDİR.

Bu yüzden Fahiş fiyatlara engel olunabileceğine inanmıyorum.

Junior Member
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    El-Morad
    Lütfen bağışlayın fakat şöyle bir durum olduğunu varsayalım. Ben multi milyoner bir babanın işe yaramaz hayta bir çocuğuyum Sırf kötü ve hin fikirlilikten Ares sunucusunda oynamaktayım. Yaklaşık 10 ayrı karakterden sunucuda yer alan tüm değerli eşyaları toparlıyor ve kasama kapatıyorum. Daha sonra ise insanları, bu eşyaları istediğim fiyattan satın almaya zorluyorum. Elbette haklısınız, inisiyatif kullanarak insanlar benden bu eşyaları almayabilirler. Fakat bir defa daha düşünelim. Benim gibi işe yaramaz bir adam birkaç arkadaşımı daha oyuna dâhil ediyor ve bu toparladığım ölümsüzlük zırhları ile birlikte değerli eşyaları kendi klanımda yer alan çeteme dağıtıp, insanların oyun zevkinin ne yazık ki ölmesine sebep oluyorum. Bu durumda dahi NTTGame bu sürece müdahale etmeyecek mi?
    Last edited by Engelstimme; 02-13-2019 at 12:22 PM. Reason: İmla