Results 1 to 9 of 9

Thread: Fan Sesi

Fan Sesi

Laptobumun özellikleri orta seviyede, güç modlarından maksimum işlemci gücünü %1'e çeksem bile oyunda Moradon hariç bir sıkıntı olmuyor.

İşlemci gücü %1'de ve oyunda değilken laptopta hiç ses olmuyor ancak oyuna girince ısı artmamasına rağmen ses artıyor. Bir başka laptopta oyundayken ve işlemci %1'deyken tamamen sessizde oynayabiliyordum, şu an fandan dolayı çok gürültülü oluyor. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Banned
    Güç yönetimini işlemci en yüksük en düşük işlemci durumu %sini düşürürsen %10 %20 lere çözüm olabilir.

Fan temizliği termal macun yenileme yaz sıcaklarında faydası olacaktır.

Laptop sistemleri hepsi farklı ilk laptop fan duruyordu bile 2. laptop aldım sırf fan yüzünden iade ettim sürekli yüksek hızda dönüyordu 3. laptop aldım oda hiç durmuyor ama düşük performansta sesi neredeyse duyulmuyor. Şu oyun artık ofline pazar gelmeli pazara sınırlama getirilmeli süre olarak ve genie kaldırılmalı yoksa oyun çoklu pc işgalinden kurtulmaz.

Senior Member MrRob0t's Avatar
    Race
    El-Morad
    Fanı temizleyip, yağlamanı tavsiye ederim. Şayet tecrübeniz yoksa destek alınız.

Quote Originally Posted by QuanTiQ View Post
    Güç yönetimini işlemci en yüksük en düşük işlemci durumu %sini düşürürsen %10 %20 lere çözüm olabilir.

Fan temizliği termal macun yenileme yaz sıcaklarında faydası olacaktır.

Laptop sistemleri hepsi farklı ilk laptop fan duruyordu bile 2. laptop aldım sırf fan yüzünden iade ettim sürekli yüksek hızda dönüyordu 3. laptop aldım oda hiç durmuyor ama düşük performansta sesi neredeyse duyulmuyor. Şu oyun artık ofline pazar gelmeli pazara sınırlama getirilmeli süre olarak ve genie kaldırılmalı yoksa oyun çoklu pc işgalinden kurtulmaz.
    Öncelikle teşekkürler. İşlemci güç yönetimi en yüksek ve en düşük değerleri %1'de. Oyunda değilken çözüyor bu ama oyunda her şeyi kıssam da gereksizce çalışıyor fan. Benim anlamadığım laptop zorlansa zaten otomatik olarak yüksek performans moduna geçerken, zorlanmadığı ve işlemci ısınmadığı halde neden fan sesi artıyor?

Quote Originally Posted by MrRob0t View Post
    Fanı temizleyip, yağlamanı tavsiye ederim. Şayet tecrübeniz yoksa destek alınız.
    Teşekkürler, bunu yaptıracağım ama daha önce de temizletmiştim, yine çok etki etmeyeceğini tahmin ediyorum. Çünkü oyunda değilken gayet sessiz çalışabiliyor, %1 güçle oynayabildiğim oyunda neden bu denli çalışmaya zorlar ki fan?

Senior Member MrRob0t's Avatar
    Race
    El-Morad
    Bilgisayar tamircileri Fanları yağlamakla uğraşmazlar özellikle talep et, bir kasaya detaylı bakım ve temizlik 5-6 saat sürer, normalde bi hava tutup birde termal macunu yeniler en fazla.
    Last edited by MrRob0t; 06-20-2018 at 11:18 AM.

Senior Member
    Laptop fanları için teknik servisten destek almalısın programla olacak iş değil.

Tamamdır en kısa sürede temizletip, yağlatayım.

Senior Member
    Quote Originally Posted by friedrichnietzscheko View Post
    Laptobumun özellikleri orta seviyede, güç modlarından maksimum işlemci gücünü %1'e çeksem bile oyunda Moradon hariç bir sıkıntı olmuyor.

İşlemci gücü %1'de ve oyunda değilken laptopta hiç ses olmuyor ancak oyuna girince ısı artmamasına rağmen ses artıyor. Bir başka laptopta oyundayken ve işlemci %1'deyken tamamen sessizde oynayabiliyordum, şu an fandan dolayı çok gürültülü oluyor. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

ıyı bır termal macun al hocam. Bende bu ıslemcı frenkansı anı yukselısı yuzune cok hızlı tukendı macun. Bır kac hafta once yenı macun aldım vatandan baya ıyı suanda.Tabı normalden daha kısa surede yenılemem gerekecektır
    Last edited by Tekdost; 06-20-2018 at 03:17 PM.

Senior Member
    Şimdi birde şu açıdan bakalım dostum. Fan sesi neden artar frekansı arttığı için. Frekans nasıl artar işlemciye daha fazla yük bindiğinde.

Oyuna girdiğinde işlemciye fazla yük biniyor, dolayısıyla işlemci sıcaklığında bir artma eğilimi oluşuyor. Bu artma eğilimine engel olmak için de fan hızı yani frekansı artıyor, buda ses yapmasına neden oluyor. Bunun nasıl bir çözümü olabilir

1) Termal macun ve laptop içinde ki tozlar temizlenir
    2) Laptopunu rahat hava alacağın bir yere yani fanı açıkta olan bir yere koyarsan, yerden yükseltirsen çok mantıklı olur
    3) Fan frekansını ayarlayabileceğin bir program bulman. Bu en zor olanı anakart yazılımlarının desteklediği frekans ayarı programları yok neredeyse eski bilgisayarlarda.
    Umarım çözebilirsin.