Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
    Senior Member Thapseus's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Race
    Karus

Lightbulb Şu oyun için neden adam akıllı bir wiki-ansiklopedi sistemi yapmıyorsunuz ?

Konu 10-17-2016 tarihinde açılmıştır.

Muhtemelen Ntt çalışanı okumayacak ama içimde kalmasın.

Knight Online neredeyse 14 yıllık geçmişi olan bir oyun. Oyuna sıklıkla ara veren, binlerce liralık item almayan bir oyuncuyum. Halihazırda farklı mmorpg türü oyunlarda oynuyorum. Bazıları Knight Online gibi global olarak tutunamayıp bölgeye hatta ülkeye yığılıp küçülmüş oyunlar değil.

K2 zamanındaki forumdada çok konuştuk şu oyuna biraz prestij katılması için top hep noah-mgame e atıldı. Ben inanıyorumki bu oyunu geliştiren insanlarla oyunun oynayanları arasında yayımcı firma köprü olsa hem oyuncu kazanacak hemde yayımcı firma daha çok para kazanacak. Siz pazarlama dersi almadınızmı okulunuzda ?

14 15 yıllık bir oyun ve hala adamakıllı bir bilgi, wiki-ansiklopedi sistemi yok. Hala ülkenin en büyük knightonline fan forumunda (malum frmtr) Şu canavardan bu çıkıyor, yok çıkmıyor, şundan bunun çıkma ihtimali şu, şu karaktere şu itemi takarsan atağın bu olur canın şu olur.

Şu itemdeki şu flame damage bonusu şu class a işlemez sadece mage içindir ohooo neler neler tartışması dönüyor. Oyunda yıllardır var olup çalışmayan skilleri saymıyorum.

Ben inanıyorumki oyuncuların bu karmaşasını yazılı olarak çözmek zor değil, adam akıllı bir wiki hazırlamak çocuk oyuncağı hem resmi bilgi olur hem oyuncular daha profosyonel oynar hemde oyuna uzun süre sonra dönen insanlar afallamaz.

Oyunda itemde yazan ama çalışıp çalışmadığı hatta ne işe yaradığı, hangi sınıfa yaradığı kesin olarak bilnmeyen, şehir efsanesine dönen, resmi yetkilice doğrulanmamış statlar var yahu.

bizim gençliğimizde kullanılan bir sayfa vardı kingofknight, busitedede yapan kişi o zamanın verdiği imkanla kendinden bir bilgilendirme, simülasyon şeklide ek şeylerde yapmıştı ve oldukça faydalıydı, oyuncular kullanırdı.

Şu an pekçok mmorpgde oyuncular başka oyuncuların tüm donanımını stat v.b. özelliklerini rahatça görüntülüyebilirken ko için bu pek mümkün değil, buda sağlanmalı. bknz. rev6.com ve pekçok mmorpg için alternatif siteler.

Örnekler:

http://neverwinter.gamepedia.com/Neverwinter_Wiki
    https://www.tr.playblackdesert.com/w...%BCncelleme%20
    https://wiki.blackdesertonline.com/i...itle=Main_Page
    https://wow.gamepedia.com/Wowpedia
    https://runesofmagic.gamepedia.com/Runes_of_Magic_Wiki
    https://telarapedia.gamepedia.com/Rift_Wiki

bunlardan çok daha iyi hazırlanmış düzenli, browser üzerinden şu karaktere şu itemi takar şu levele getirirsem statı v.b. ne olur tarzı pekçok wiki var hatta oyun içinde olanları ve bildiğiniz sayfalar dolusu bilgi olanları var.

Bir ricam daha var, şu oyunun gerçek yapımcısı olan insanları twitch üzerinden oyuncularla buluşturmanız mümkünmü ? simultane çeviri ile birlikte. herikitarafta mutlu olacaktır eminim.

Oyun içi anket sistemi neden bu oyunda yok ? Aylık olarak forum şikayetleri oyuniçi ankete taşınabilse müşteri memnuniyeti artacaktır.

Özet yok vakti çok olan okusun
    Last edited by Thapseus; 05-22-2019 at 12:42 PM.

Senior Member Bizarro's Avatar
    ++++ Kesinlikle katılıyorum.

Mod Team Lead ScORp_LiON's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    Karus
    Selam,

Forumda paylaştığınız her şey bizlerce sonuna kadar okunarak değerlendiriliyor. Bu forumu moderatörler hariç GM'ler de takip etmektedir ve gerekli gördüklerinde cevap yazmaktadırlar. Görmeme durumlarında ise bizler onlara önemli konuları aktarıyoruz. Bu forumda benim yazdıklarım okunmaz ya da kimse tarafından kale alınmaz diye düşünüyorsanız yanılmış olursunuz.

Sizin eleştirdiğiniz konuyu bizler de düşünerek bir rehber oluşturmaya karar verdik ve bu konudaki çalışmaları forumdaki "Rehber" bölümünde derliyoruz. Oyun çok kapsamlı ve geniş olduğu için bir ansiklopedi oluşturmak söylediğiniz kadar basit değil. Rehber tamamıyla hazırlandığında global ansiklopedi sitelerine yüklemek basit olacaktır

Görüşleriniz için teşekkürler.
    Herhangi bir sebeple Cheat Reports konuları veya kanıt içerikleri resmi forum, farklı forum sayfaları ve diğer platformlarda ya da 3. kişilerle paylaşılması yasaktır. Bu kurala uymayan forum ve discord hesapları süresiz olarak kapatılır, oyun hesapları GM inisiyatifine göre cezalandırılabilir.

Moderator IBlackWicked's Avatar
    Nickname
    lBlackWickedl
    Class
    KO -> Priest
    Server
    KO -> Rosetta
    Race
    Karus
    Quote Originally Posted by ScORp_LiON View Post
    Selam,

Forumda paylaştığınız her şey bizlerce sonuna kadar okunarak değerlendiriliyor. Bu forumu moderatörler hariç GM'ler de takip etmektedir ve gerekli gördüklerinde cevap yazmaktadırlar. Görmeme durumlarında ise bizler onlara önemli konuları aktarıyoruz. Bu forumda benim yazdıklarım okunmaz ya da kimse tarafından kale alınmaz diye düşünüyorsanız yanılmış olursunuz.

Sizin eleştirdiğiniz konuyu bizler de düşünerek bir rehber oluşturmaya karar verdik ve bu konudaki çalışmaları forumdaki "Rehber" bölümünde derliyoruz. Oyun çok kapsamlı ve geniş olduğu için bir ansiklopedi oluşturmak söylediğiniz kadar basit değil. Rehber tamamıyla hazırlandığında global ansiklopedi sitelerine yüklemek basit olacaktır

Rehber bölümü çok yetersiz kalıyor. Rehbere de çoğu forum müdavimi olan insanlar bir şeyler atıyor.Rehber bölümünü oyunun yetkilileri üstlenmeli ve detaylı bir rehber oluşturması gerekiyor. Oyun eski ama yeni bir oyuncu gelecekse aşırı derecede yardıma ihtiyacı olacaktır. Biz her yamada bu oyundaydık bize basit gelebilir. Ama yeni başlayan biri için oyun çok karmaşık , arkadaşa katılıyorum. Ayrıca şunu da eklemek isterim dediğiniz gibi bunu oluşturmak zor ama zoru başarınca bir ürün elde edebilirsiniz.

Mod Team Lead ScORp_LiON's Avatar
    Class
    KO -> Rogue
    Server
    KO -> Ares
    Race
    Karus
    Quote Originally Posted by IBlackWicked View Post
    Rehber bölümü çok yetersiz kalıyor. Rehbere de çoğu forum müdavimi olan insanlar bir şeyler atıyor.Rehber bölümünü oyunun yetkilileri üstlenmeli ve detaylı bir rehber oluşturması gerekiyor. Oyun eski ama yeni bir oyuncu gelecekse aşırı derecede yardıma ihtiyacı olacaktır. Biz her yamada bu oyundaydık bize basit gelebilir. Ama yeni başlayan biri için oyun çok karmaşık , arkadaşa katılıyorum.
    Evet, haklısın. Oyunu bilenler için karışık olmasa da yeni başlayanlar ya da 1-2 yıldan beri oynayan oyuncular için soru işaretleri ile dolu olabilir. Genelde forumdan yardımcı olmaya çalışıyoruz ama yeterli olmadığı açık, biz de bunu görerek rehber oluşturma çalışmalarını hızlandırdık ama bunu hazırlamak cidden öyle kolay bir iş değil. Şu anda yanılmıyorsam Moderatör arkadaşlarım chat görevlerini hazırlıyorlar, oyundaki tüm chat görevlerinin anlatılması, görsellerin eklenmesi, derlenmesi derken devasa bir zaman alıyor. Oyundaki tüm merak edilen konuları da derleyip rehberi tamamlayarak belirttiğim gibi bir ansiklopediye yükleyebiliriz.
    Herhangi bir sebeple Cheat Reports konuları veya kanıt içerikleri resmi forum, farklı forum sayfaları ve diğer platformlarda ya da 3. kişilerle paylaşılması yasaktır. Bu kurala uymayan forum ve discord hesapları süresiz olarak kapatılır, oyun hesapları GM inisiyatifine göre cezalandırılabilir.

Class
    KO -> Rogue
    Race
    Karus
    Evet, haklısın. Oyunu bilenler için karışık olmasa da yeni başlayanlar ya da 1-2 yıldan beri oynayan oyuncular için soru işaretleri ile dolu olabilir. Genelde forumdan yardımcı olmaya çalışıyoruz ama yeterli olmadığı açık, biz de bunu görerek rehber oluşturma çalışmalarını hızlandırdık ama bunu hazırlamak cidden öyle kolay bir iş değil. Şu anda yanılmıyorsam Moderatör arkadaşlarım chat görevlerini hazırlıyorlar, oyundaki tüm chat görevlerinin anlatılması, görsellerin eklenmesi, derlenmesi derken devasa bir zaman alıyor. Oyundaki tüm merak edilen konuları da derleyip rehberi tamamlayarak belirttiğim gibi bir ansiklopediye yükleyebiliriz.
    Konuya ilginiz için öncelikle teşekkür ederim, ama benim kastettiğim olay sadece görevler değildi. Görevler sadece işin bir dalı.

Bakın fan forumuna baktığınızda bir oyuncu magenin giydiği mp bonuslu armorların damageye etkisini ispatlamak için video çekmiş. İspata rapmen hala etki eder etmez tartışması dönüyor.

Benim rehber-ansiklopedi olayından kastım birazda oyunun detayının en yetkili ağızdan oyuncuya verilmesi. Mesela skeleton belt, itemde increase atack power %20 diyor, dodging rate %20 diyor. Nedir bu ? çalışıyormu, çalışmıyormu.

Bir diğer örnek mesela rof, rofun verdiği flame damage, elinizde flame bonuslu bir weapon varsa daha fazla vurursunuz miti. Yada ne bileyim enion+imir+archer light shot falan anlamışsınızdır siz dikkat çekmek istediğim yönü.

Bir örnekte dc flash %100 olunca buga giriyor, %80 90 da daha iyi drop alıyoruz gibi.

Hadi bir tane daha yahu resmi drop list paylaşmak bu kadarmı zor. Şu mobdan aha şu itemin çıkma olasılığı aha bu. Şu mobun drop listi bu. Youtubede onlarca slot videoları var ve resmen komedi. Maraba gibi slot gezip boşa vakit harcıyorlar yazık günah.

Yani bu tip konular hakkında "trick" ler yetkili ağızdan verilmeli.

bu oyunun geneli kutunun ilk atak yapan kişiye göre belirlendiğini sıradan bir forum kullanıcısından öğrendi. O videoya kadar yok kutuyu açana göre belirleniyor. Yok köpek açarsa daha etkili. Yok eziğe açtıralım. Yok açan kişide dc olsun, Yok şu bu. Yani butur şeyleri insanlara oyunculara açıklayın. Konuda örnek link verdim, daha pekçoğuda var. Ne beileyim oyuncu rehberleride eski forumda vardı, yenilenmiş halleri rica üzerine yazdırılabilir, oynama ipuçları hazırlatılabilir. Yeterki oyunu yöneten insanlar istekli olsun.
    Last edited by Thapseus; 10-27-2016 at 11:34 PM.

Junior Member
    Baştan belirteyim önyargılı bir girdi olacak muhtemelen

Ben nedense Türk yöneticilerin hiçbir zaman ciddi işler becerebileceklerini düşünmüyorum oyun sektöründe. Yıllardır oynadığım oyunların birçoğunda bu sorun mevcut. Genel olarak hep geçiştirmeye, topu başkasına atmaya yönelik cevaplarla oyuncular 2. plana atılıyor. Genel olarak kendi ütopyalarındaki kuralları dayatıyorlar oyuncuya. KO değil sadece, genel olarak mantık böyle. Yahu bu işin bir 'iş' olmasının sebebi benim, ben varım diye var bu sistem, bana hizmet için var bu oyun. Karşılığını aldığınız sürece hakkımı istemek benim doğal hakkım.

Şimdi gelelim KO ile ilgili olan kısma. 2004'de oynamaya başladım oyunu, yıllardır egemen olan yönetici zihniyeti benim açımdan değişmedi. Yöneticiysen eğer, benden bir adım öncesini düşün, müdahale et, kurgula, beni düşün ki ben de karşılığını sana vereyim. Hep kullanıcıların baskısıyla, tepkisiyle, oyun bırakmasıyla ite kaka oldu bir şeyler. Hakkınız var Nttgame olarak büyük işler yaptınız. Ama el-insaf yahu! Trilyon kazanıyorsanız bu işten, amatör kafasından da sıyrılmanız gerek. Gerek ki sırıtmasın yönetici vasfınız. En basitinden yeni gelen Cadılar Bayramı etkinliğine bir bakın. Abi bu etkinliği PvP oyunlar etkinlik diye paylaşmaz ya

Rehber kısmını örnek veriyorsunuz. Yine dediğim gibi 3 kişiyle yönetilen PvP oyunlarda da var böyle forum rehberleri. Resim ekleme, görevi yapma, konu açma... iş bunlar bir firma için? Rehberleri ekleyenlerin birçoğu da kullanıcılar üstelik, yöneticiler bile değil Arkadaşın söylediği wiki sayfasını açmazsınız siz, açamazsınız. Çünkü mantığınıza ters. Bu oyunda her zaman bilinmezlikler üzerinden yürüdü işler. Çünkü hiçbir zaman kullanıcı ön planda değil. Kullanıcıya hizmet, iyi bir oyun sunma asıl amaç değil. Şahsi algılamayın ama kim gelirse gelsin bu oyunun başına asıl amaç her daim para kazanmak olmuştur, olacaktır. Çünkü bizim yönetici zihniyetimiz bu!

Oyunu ya da sizleri kötülemek gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın. Fikirlerimi söyledim. İş bu sebeplerden dolayı da yıllardır ayda birkaç gün oyuna girip, ne durumda olduğunu görüp çıkıyorum.

Bu arada bakın bir kullanıcı yapmış bu siteyi Rehber eklemek kadar zor olmasa gerek.

http://knightanvil.com/

Class
    KO -> Rogue
    Race
    Karus
    Quote Originally Posted by mzffr1804 View Post
    Baştan belirteyim önyargılı bir girdi olacak muhtemelen

Ben nedense Türk yöneticilerin hiçbir zaman ciddi işler becerebileceklerini düşünmüyorum oyun sektöründe. Yıllardır oynadığım oyunların birçoğunda bu sorun mevcut. Genel olarak hep geçiştirmeye, topu başkasına atmaya yönelik cevaplarla oyuncular 2. plana atılıyor. Genel olarak kendi ütopyalarındaki kuralları dayatıyorlar oyuncuya. KO değil sadece, genel olarak mantık böyle. Yahu bu işin bir 'iş' olmasının sebebi benim, ben varım diye var bu sistem, bana hizmet için var bu oyun. Karşılığını aldığınız sürece hakkımı istemek benim doğal hakkım.

Şimdi gelelim KO ile ilgili olan kısma. 2004'de oynamaya başladım oyunu, yıllardır egemen olan yönetici zihniyeti benim açımdan değişmedi. Yöneticiysen eğer, benden bir adım öncesini düşün, müdahale et, kurgula, beni düşün ki ben de karşılığını sana vereyim. Hep kullanıcıların baskısıyla, tepkisiyle, oyun bırakmasıyla ite kaka oldu bir şeyler. Hakkınız var Nttgame olarak büyük işler yaptınız. Ama el-insaf yahu! Trilyon kazanıyorsanız bu işten, amatör kafasından da sıyrılmanız gerek. Gerek ki sırıtmasın yönetici vasfınız. En basitinden yeni gelen Cadılar Bayramı etkinliğine bir bakın. Abi bu etkinliği PvP oyunlar etkinlik diye paylaşmaz ya

Rehber kısmını örnek veriyorsunuz. Yine dediğim gibi 3 kişiyle yönetilen PvP oyunlarda da var böyle forum rehberleri. Resim ekleme, görevi yapma, konu açma... iş bunlar bir firma için? Rehberleri ekleyenlerin birçoğu da kullanıcılar üstelik, yöneticiler bile değil Arkadaşın söylediği wiki sayfasını açmazsınız siz, açamazsınız. Çünkü mantığınıza ters. Bu oyunda her zaman bilinmezlikler üzerinden yürüdü işler. Çünkü hiçbir zaman kullanıcı ön planda değil. Kullanıcıya hizmet, iyi bir oyun sunma asıl amaç değil. Şahsi algılamayın ama kim gelirse gelsin bu oyunun başına asıl amaç her daim para kazanmak olmuştur, olacaktır. Çünkü bizim yönetici zihniyetimiz bu!

Oyunu ya da sizleri kötülemek gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın. Fikirlerimi söyledim. İş bu sebeplerden dolayı da yıllardır ayda birkaç gün oyuna girip, ne durumda olduğunu görüp çıkıyorum.

Bu arada bakın bir kullanıcı yapmış bu siteyi Rehber eklemek kadar zor olmasa gerek.

http://knightanvil.com/
    arkadaşın güzel girdisine ek olarak http://kingofknight.com/ eskiden bunu kullanırdık, pek çok insanın az yada çok birşekilde işine yarardı. Zamanında yapan arkadaş kimdir nedir bilemem ama bu amatorlükte bile yapılabilmiş böyle bir iş. Sene 2017 olacak, çok çok daha iyisini yapabilmek muhtemelen çocuk oyuncağıdır.

Şirketin politikasını anlamakta zorluk çekiyorum, potansiyeli olan ve globalleşebilecek bir oyunu neden ülke bazına indirgiyorlar aklım ermiyor açıkcası. Gerçekten üzerine uğraşsalar, yapımcının ufkunu açabilip yatırım yapsak mevcut kazandıklarını kürdan niyetine kullanabilirler.

mmorpg üzerine yoğunlaşmış çok ünlü youtube kanalı knightonline ile ilgili inceleme videosu çekiyor, ve her 15 kelimesinden biri "türkler bu oyunu oynuyor, oyunun neredeyse tamamı türk" sizce bu oyuna insanlar gelirmi ^^

Selam,

Sayın Scorp_Lion ;

Forumda ardream battle priest sorunları hakkında konu açtık. Sesimizi duyurmaya çalıstık ama nafile hiçbir Gm veya Moderatör cevap bile vermedi. Bu mu dikkate alınmak ?

Banned
    Nickname
    Ebelfezl
    Class
    KO -> Rogue
    Clan
    Emek
    Server
    KO -> Diez
    Race
    El-Morad
    Benimde kafamı kurcalayan çok ufak bir mesele var. Ama cevabı bu ansiklopedi olayına bağlı. Bus üzerinden biliyoruz ki bazı itemler 200'den fazla alınamıyor ne üzerimize ne bage ne vipe ne bankaya. Yahu bunların bir listesini yapmak ve oyunculara sunmak bu kadar mı zor? Her ay forumda buslarım silindi yardım konuları açılıyor istisnasız. O konulara 1 link verilerek 200'den fazla item taşıma yok sonucunda sorumlu değiliz cevabı veriliyor dolaylı olarak. Bu benim listem ve hangileri 200 üzeri alınabilir hangileri alınamaz açık ve net şekilde resmi ağızdan bildirilmiş olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Küçülme Topu
    Def Ağaç sc
    Atak Ağaç sc
    Bahçe fragmentleri
    Yeni BF fragmentleri
    Gemler
    Boxlar
    Life's Crystal
    Kırdırılan Jeweller
    Basılan Jeweller
    Spell Stone Powder
    70 quest taşı
    Diğer bus çeşitleri
    Holy parşömenleri ve diğer bf'de çıkan materyalleri
    Felo materyalleri....
    Last edited by qerbelaiqerbelai; 05-22-2019 at 10:45 AM.

Tags for this Thread